Ortopedik Sakatlıklarda PRP Dönemi


Türkiye Hastanesi Ortopedi Kliğini Doktorlarından Opr. Dr. Mehmet Helvacı PRP teknolojisi ile hastanın kendi kanıyla iyileşme şansına sahip olduğunu kendi kliniklerinde de bu tekniği kullandıklarını kaydetti.

Hasta kişinin kendi kanının bir takım mekanik uygulamalarla zenginleştirilmesi ve bunu yaralanmış bölgeye tatbik edilmesi esasına dayanan PRP uygulaması birçok ortopedik rahatsızlık da etkili sonuçlar veriyor.

Türkiye Hastanesi Ortopedi Kliğini Doktorlarından Opr. Dr. Mehmet Helvacı PRP teknolojisi ile hastanın kendi kanıyla iyileşme şansına sahip olduğunu kendi kliniklerinde de bu tekniği kullandıklarını kaydetti.

PRP’nin ağrılı ve hasta bir dokuya uygulanması ile ağrılı ya da hasar görmüş bölgede önce hızla onarım sağlanacağını vurgulayan Helvacı, buna bağlı olarak da ağrının azalacağı veya ortadan kalkacağının ispatlandığını söyledi.

Önce PRP elde ediliyor; sonra tedavi başlıyor

Trombosit kanda bulunan üç hücre tipinden birisidir. Temel görevi, yaralanma meydana geldiğinde kan akımının durmasını sağlamak için bir tıkaç (pıhtı) oluşturmaktır. Bunu sağlayabilmek amacı ile trombosit hücresi içinde yoğun olarak onarıcı proteinler olarak adlandırabileceğimiz büyüme faktörleri ve sitokinler içerir. Hastanın kendi kanı alınıp mekanik uygulamalara tabii tutularak trombosit (platelet) yoğunluğunun arttırılması ile elde edilen preparat, PRP olarak adlandırılmaktadır.

Bu uygulama ile doku patolojisi nedeni ile ağrı oluşan bölgede önce onarımın sağlanacağı, buna bağlı olarak da ağrının azalacağı veya ortadan kalkacağı düşünülüyor. PRP teknolojisinin tendon yaralanmalarındaki etkisi ise yapılan deneysel çalışmalarla da ispatlanmıştır.

Otolog PRP denilen sistemle kişinin kendi dokusu kullanılarak ağrılı veya hasta olan dokuya kişinin kendi plazması yani büyüme faktörleri konsantre olarak uygulanmış olur. PRP’ de yani trombositten zengin plazmada, normal plazmaya göre daha fazla büyüme faktörü salınır ve böylece normal yara iyileşmesine göre daha fazla sayıda kök hücre buraya gelir.

PRP ortopedik rahatsızlıklarda hangi bölgelerde kullanılıyor?

PRP teknolojisi kliniğimizde omuz, dirsek, bilek, diz ve ayak bileği, topuk dikeni, ayak tabanında ağrılar, kalça bölgesi, kronik sırt ağrıları, kaynamamış kemikler ve tendonlarda meydana gelen yaralanmalarda kullanılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here