OTICON Teknolojisiyle Daha Net İşitme

OTICON’un geliştirdiği Uzamsal Gürültü Yönetimi, Binaural İşlemleme, Binaural Koordinasyon, Speech Guard gibi özellikler akustik amplifikasyonun standartlarını değiştirdi.

1970’lerde ABD’de her iki kulağa birden işitme cihazı takmak, “gereksiz” ve “etik dışı” bulunuyordu. İhtiyacı olanların sadece % 20’sinin her iki kulağına da işitme cihazı verilmekteydi. 1980’lerde bu oran % 50’ye çıkarken, yapılan işin yanlışlığı da yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı. Her şeyden önce eski çalışmalarda ‘dizayn hatası’ vardı. Örneğin tek cihazdan çıkan “Y” şeklindeki kablo ile iki kulağa da aynı ses veriliyordu. Hâlbuki kulaklar bir birinden bağımsız olarak çalıştığından, her bir kulak için ayrı bir cihaz kullanılması gerekiyordu. Ayrıca çok önemli bir şey daha bulunmuştu: Tek kulağa işitme cihazı verildiğinde, cihaz takılmayan kulağın konuşmayı anlama yeteneği büyük ölçüde azalmaktaydı. Üstelik bir süre sonra bunu düzeltmek mümkün de olmuyordu. Bu sonuçlar, 2000’lere gelindiğinde ihtiyaç duyanların % 80’ine iki taraflı işitme cihazı verilmesine neden oldu.

Çift Taraflı İşitme Cihazları

Bu gün artık çift taraflı işitme cihazı uygulamasının üstünlüğü kesin olarak biliniyor: işitme kayıplılar gerek sessiz ortamda gerek gürültüde konuşmayı daha iyi anlayabilmekte; konuşulanları dinlerken çok daha az çaba sarf etmekte ve yön bilgileri neredeyse normalleşmekte.

Ses Şiddetinin Hesaplanması 

Çift cihaz uygulamasının üstünlüğü, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle son yıllarda belirgin bir şekilde arttı. OTICON’un geliştirdiği Uzamsal Gürültü Yönetimi, Binaural İşlemleme, Binaural Koordinasyon, Speech Guard gibi özellikler akustik amplifikasyonun standartlarını değiştirdi. OTICON teknolojisi sayesinde her iki kulaktaki cihazlar kendi aralarında haberleşerek, ortamın özelliğini, konuşmanın yönünü, sağ ve sol kulağa ulaşan seslerin şiddet farklılığını hesaplayabilmekte ve sonuçta konuşma sesini işitme kaybına en uygun hale getirmektedir.


Doğru Teknoloji

Günümüzde işitme cihazından beklenen sadece sesleri duymak değil, konuşmaları olabildiğince doğru, net ve zahmetsiz olarak anlayabilmektir. Bunun yol her iki kulakta da uygun amplifikasyonu uygun teknoloji ile kullanmaktan geçmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here