Özel Sağlık Sigortasında Artış

 

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verileri ile hazırlanan analize göre, Türkiye’de özel sağlık sigortası olan kişi sayısı son iki yılda yüzde 80 arttı. Genellikle şirketlerin çalışanlarına yaptırdıkları Grup sağlık poliçe sayısında azalma görülürken, ferdi poliçe sayısındaki artış yüzde 366 oldu.

 Enuygun.com’un Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verileri ile hazırlanan analizine göre, 2009 yılı Kasım ayı sonu itibariyle Türkiye’de özel sağlık sigortası poliçesine sahip kişi sayısı 1.28 milyon iken, bu rakam 2011 Kasım ayı itibariyle 2.28 milyona yükseldi. Aynı dönemde sigorta şirketlerinin oluşturduğu prim miktarı ise 1.17 milyar TL’den 1.71 milyar TL’ye yükseldi. Bir başka deyişle, sigortalı sayısındaki yaklaşık iki katı büyüme, prim artışına yalnızca yüzde 46 oranında katkı sağladı.2009 Kasım sonu itibariyle Türkiye’de genellikle şirketlerin çalışanlarına yönelik yaptırdığı ve ‘grup sigorta’ diye anılan özel sağlık sigortası poliçe sayısı 6 bin 943 adet iken, bu rakam 2011 Kasım ayı itibariyle 6 bin 610 adede geriledi. Özel sağlık sigortasına sahip kişi sayısı ise aynı dönemde 750 binden 792 bine; ferdi olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçe sayısı ise 360 binden 1.32 milyona yükseldi. Bu ferdi poliçeler aracılığıyla özel sağlık sigortasına sahip olan kişi sayısı ise 532 binden 1.49 milyona ulaştı.Türkiye’deki toplam özel sağlık sigortalı kişi sayısındaki bu önemli artışta bireysel olarak yaptırılan poliçelerin etkili olduğunu belirten www.enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “İki yıl önce şirketlerin çalışanlarına yaptırdığı özel sağlık sigortaları aracılığıyla sigortalı olanların toplam sigortalılara oranı yüzde 58 iken, şimdi grup sigortaların ağırlığı yüzde 35’e gerilemiş durumda. Sektör bireysel olarak yaptırılan özel sağlık sigortası poliçeleri ile büyüyor. Son iki yılda ferdi özel sağlık sigorta poliçe sayısı 4 katına çıktı. Bu oldukça önemli bir gelişme. Farkındalığın ve sağlığa verilen önemin arttığına işaret ediyor” dedi.

Sungurlu ayrıca, “İki yıl önce sektörde ferdi özel sağlık poliçe sayısının kaskoya oranı yüzde 11 iken, bu rakam 2011 Kasım sonu itibariyle yüzde 34’e yükselmiş durumda. Hâlâ aracımızı sağlığımızdan daha çok önemsiyor olsak da sağlık sigortaları büyüyor. Çünkü sağlık hizmetlerinden beklentilerimiz artıyor. Sektörde ürün çeşitliliğinin artmasının ve sağlık sigortası poliçe primlerinin daha ödenebilir seviyelere gelmesinin de bunda katkısı büyük elbette. Öte yandan, her sigortada olduğu gibi sağlık sigortalarında da sadece prim fiyatına değil, prim teminat ilişkisine bakarak en uygunu seçmek gerekiyor. Bunun için de birden fazla sigorta şirketi ile çalışan bağımsız acentelerin uzman çalışanlarından bilgi alarak karşılaştırma yapmak önemli” diye konuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here