Özel Trakya Hastanesi’nden Bir İlk


Özel olarak yaydığı bir ışıkla hasta damarlarının yerini iğne batırmadan gösterme özelliğine sahip olan cihaz, Özel Trakya Hastanesi laboratuarındaki yerini aldı.

Edirne’de sağlık alanında önemli sayılabilecek eksikliklerden biri olan damar bulma sorunu, Özel Trakya Hastanesi’nin girişimiyle giderildi. Özel olarak yaydığı bir ışıkla hasta damarlarının yerini iğne batırmadan gösterme özelliğine sahip olan cihaz, Özel Trakya Hastanesi laboratuarındaki yerini aldı. Özel Trakya Hastanesi Başhekimi Dr. Özcan Baznak konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, cihazın alınmasıyla birlikte Edirne’de sağlık alanında önemli bir eksikliği giderdiklerini belirtti. Hastane ve sağlık kuruluşlarında kan alımı yapılırken yaşanan  en büyük sıkıntının damar yerini tespit etme olduğunu ifade eden Baznak, “Özel bir ışıkla damarın nerede ve ne kadar derinlikte olduğunu gösteren bu cihaz sayesinde görebilmek artık mümkün” dedi. Cihazın cilt altında yer alan 8-10 mm derinliğindeki periferik damarları görüntüleyen yakın kızılötesi teknolojisiyle çalıştığını ifade eden Baznak, şunları söyledi:

Her Durumda Müdahale İmkanı Sunuyor
“Bilgisayar tarafından görüntü işlenerek aynı boyutta yeni bir görüntü oluşturur. Yeni görüntüde cilt altında tespit edilen damarlar siyah renkte, damar bulunmayan yerler parlak yeşil renkte eş zamanlı olarak tekrar cilde yansıtır. Kullanılan bu teknoloji rakipsizdir. Cihaz, her kiloda ve her ten rengindeki hastada kullanıma uygundur. Cihaz çalıştırıldıktan sonra 20 saniye içerisinde kullanılabilir duruma gelir. Hareketli kolları ve tekerlekleri sayesinde, her durumdaki hastaya hastayı hareket ettirmeye gerek kalmadan her serviste rahatlıkla kullanılabilir.”

Hastane Kadrosuna Yeni Doktor
Diğer yandan hastane yönetimi, uzman hekim kadrosuna bir yenisini daha ekledi. Son olarak Ankara Bayındır Hastanesinde görev yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ünal Eren, bugünden itibaren Özel Trakya Hastanesinde hasta kabulüne başladı. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren Op. Dr. Eren, ihtisasını 2004 yılında SSK Ankara Etlik doğum evi ve Fatih Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde bitirdi. Almanca ve İngilizce bilen tecrübeli doktor, evli ve iki çocuk babası. Dr. Eren son olarak Ankara Bayındır Hastanesinde görev yapıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here