Pankreas kanserinde umut erken teşhis


Nedenini bilemediğiniz karın ağrılarınız pankreas kanseri belirtisi olabilir.

Türkiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı Türkiye’de son dönemde toplum olarak hepimizin panik olmasına neden olan pankreas kanserinin erken teşhisi ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Hasan Taşçı, pankreas kanserinin teşhisi en zor konulan kanser türlerinden olduğunu söyledi. Ancak, pankreas hastalığının tanısının erken konulması hastanın daha uzun bir yaşam sürmesini sağlayacağını söyleyen Taşçı, pankreas kanserinde genetik faktörlerin yanında alkol, sigara kullanımı ve yağlı yiyecekler gibi çevresel faktörlerin de büyük rol oynadığını belirtti.

Pankreas’ın görevi büyük

Taşçı: “Pankreas, karın boşluğunda, midenin arkasında, oniki parmak bağırsağı ile dalağın arasında, bel omurlarının, aort ve vena kava gibi kalptan giren büyük damarların önünde yer alıyor. Pankreas, vücudun şeker metabolizmasında rol aldığı aynı zamanda protein sindiriminde de önemli rol oynar. Vücudumuzda geri planda kalıyor gibi görünmesine rağmen çok büyük görev üstlenen bir organımızdır. Pankreasın karın içindeki derin yerleşimi ve önünde bazı organların bulunması tanıda zorluğa neden olduğundan, hastalığın tanısının büyük bir kısmı ileri evrede konmaktadır. Pankreas kanserinde ileri yaş, sigara, alkol kullanımı, yağlı-kızarmış yiyecekler, erkek cinsiyet ve siyah ırk büyük risk faktörlerindendir.” dedi.

Vaka sayısı artıyor

Dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığını ele aldığımızda, 1 milyonluk bir nüfusta her yıl 110 yeni vaka görülmektedir. Pankreas kanserinin en belirgin belirtilerinin hızlı kilo kaybı ile karında kitle-ağrı, bulantı ve kusma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Taşçı, “Pankreas baş kısmında bir kitle oluşursa, sarılık ortaya çıkar ve en erken teşhis edilebilenler de pankreas başı kanserleridir. Pankreasın baş kısmının kanserleri erkenden sarılıkla ortaya çıktığı için bu hastalar erken teşhis bakımından şanslı hastalardır.Tedavi yöntemleri arasında en etkili çözüm cerrahi müdahaledir. Kan tahlilleri, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ve MR gibi radyolojik yöntemler hastalığın tanısının konmasında büyük faydalar sağlamaktadır.” dedi. Kanser hastalıklarından ölüm listesinde pankreas kanserinin ilk sıralarda olduğunu belirten Taşçı, her kanser hastalığında olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hastanın ömrünün uzamasında en büyük rolü oynamaktadır dedi. Türkiye Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı anlamlandırılamayan karın ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, diabetin ortaya çıkması, zayıflama, sırt ağrıları gibi durumlarda pankreasta bir bozukluk olduğu akla gelmelidir ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here