Pfizer aşı sözünü tuttu: Az gelişmiş ülkelere 100 milyon doz aşı


UNICEF’le imzaladığı anlaşma kapsamında, az gelişmiş ülkelerdeki çocuklara 2025’e kadar pnömokok aşısı temin etme* güvencesi veren Pfizer’in temin ettiği aşı miktarı 100 milyon doza ulaştı.             

Dünyanın yoksul ülkelerindeki bebek ve çocukların pnömokok hastalıklarına karşı korunması amacıyla 2010 yılından bu yana Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı (GAVI**) girişimiyle ortaklaşa hareket eden Pfizer’in temin ettiği pnömokok aşısı miktarı 100 milyon doza ulaştı. Pfizer, dünyanın yoksul ülkelerindeki bebek ve çocukların pnömokok hastalıklarına karşı korunması amacıyla imzaladığı anlaşma kapsamında, az gelişmiş 73 ülkedeki çocuklara 2025’e kadar pnömokok aşısı temin etme sözü vermişti.

Pfizer, şimdiye kadar GAVI girişimi kapsamında 32 ülkeye konjüge pnömokok aşısı temin etti.

Pfizer tarafından yapılan açıklamada, Aşılardan Sorumlu Başkan ve Genel Müdür Susan Silbermann’ın, “Bu büyük bir başarı ve daha başlangıç. Daha yollayacak çok dozumuz ve hayatı tehdit eden bu hastalığa karşı koruyacak çok bebeğimiz var. GAVI’ye yollanan bu dozların ciddi bir etkisinin olmasını umuyoruz. GAVI programı sayesinde 2015 yılına kadar 500,000, 2020’ye kadar ise 1,500,000 ölüm engellenmiş olacağı öngörülüyor.” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili olarak Pfizer Türkiye Aşı İş Birimi Lideri Aylin Tüzel: “Türkiye bağışıklamanın değerini bilen ve bunu uygulamalarıyla gösteren bir sağlık sistemine sahiptir. Pfizer bu alandaki Ar-Ge faaliyetleri ile tüm dünyada aşı ile önlenebilen hastalıkların kontrol altına alınması, bireylerin hasta olmadan önce bağışıklamanın önemini kavraması ve aşılanması için çalışmaktadır. Pfizer, dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan Konjüge Pnömokok Aşısı üretimi için ABD ve İrlanda’nın ardından dünyadaki üçüncü tesisini 2012 Kasım ayında Türkiye’de açtı.  Pfizer’in 13 bileşenli Konjüge Pnömokok Aşısı, halen dünyada ve Türkiye’de, en geniş serotip kapsamına sahip konjüge pnömokok aşısı olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de 5 yaş altı çocuklar 2008’den bu yana, tüm dünyada başarısını kanıtlamış konjüge pnömokok aşısı ile pnömokok hastalıklarından korunuyor. Bu ürün ile aşılanan çocukların sağlıklı hayatlar süreceğini bilmek bizi çok mutlu ediyor” şeklinde bilgi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, pnömokok hastalıkları 5 yaş altı çocuklarda aşı ile korunulabilir hastalıklar arasında en fazla ölüme yol açan önde gelen hastalıklardandır. Yılda 1 milyon 600 bin kişi pnömokok enfeksiyonları nedeniyle hayatını kaybetmekte ve bunun 700 bin-1 milyonunu 5 yaş altı çocukların oluşturduğu bildirilmektedir. Pfizer’in konjüge pnömokok aşısı; zatürre, menenjit, sepsis gibi pnömokok hastalıklarına neden olan 13 farklı pnömokok tipine karşı, 6 hafta ile 5 yaş arasındaki bebek ve çocuklar ile 6-17 yaş arasındaki riskli gruplar ve 50 yaş ile üzeri yetişkinlerde hastalıkların önlenmesinde kullanılmaktadır.

*Temin Etme: Pfizer GAVI ile olan anlaşması gereği, pnömokok aşısını 73 ülke için özel fiyatlandırma koşulları altında temin etmeyi taahhüt etmiştir.

**GAVI: Global Alliance Vaccines Initiative

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here