Philips, Kadınlar Günü’nde kadın sağlığına dikkat çekiyor


Philips global ölçekte meme kanserine farkındalığı artırma çalışmalarına devam ediyor. Sağlık ve iyi yaşam alanının lider şirketi Philips, çağın hastalığı meme kanserinde erken teşhisin önemini vurguluyor.

Sadece bir hastalık değil aynı zamanda sosyal ve ekonomik yönleriyle insanların yaşam kalitesini de düşüren toplumsal bir sağlık sorunu olan kanser, her geçen gün daha çok insanı etkiliyor. Kanser türleri arasında kadınlarda en sık görülen meme kanseri ise erken teşhiste tedaviye en kolay cevap veren hastalıklardan biri.

Global ölçekte meme kanseri farkındalık çalışmalarıyla dikkat çeken Philips, Kadınlar Günü’nde de bu konuya dikkat çekiyor. Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer yaptığı açıklamada meme kanserinde erken teşhisin farkındalığını artırmanın birinci çözüm yolu olduğunu belirtti ve “Türkiye genelinde kadın sağlığı üzerine gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışmalarıyla kadınlar arasında en sık görülen meme kanserinde farkındalık düzeyine ilişkin çarpıcı tespitler ortaya çıkardık. Araştırma sonuçları, kadınların üçte birinin hayatında hiç jinekoloğa gitmediğini ancak, kadınların yüzde 78’inin her yıl düzenli olarak mamografi çektirmenin meme kanseri teşhisine etkisinin büyük olduğunu düşündüğünü ortaya koyuyor. Philips’in de vurguladığı ve yaygınlaştırmaya çalıştığımız erken teşhis konusunda özellikle kadınlarda nispeten oluşmaya başlayan bu bilinçli yaklaşım, Türkiye’de genel olarak kanser tedavisinde kadınlara çok iş düştüğünü gösteriyor.” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre meme kanseri konusunda televizyon programları ve uzman doktorların bilgi kaynaklarının başında geldiği görülüyor. Görüşülen kadınların yüzde 20’si meme kanseri hakkında hiçbir kaynaktan bilgi almadığını söylüyor. Kadınların yarıdan fazlasının kanserden korunmak için hiçbir şey yapmadığının belirtildiği araştırmada yüzde 41’inin ise daha önce kendisine veya bir yakınına meme kanseri teşhisi konduğunu belirtiyor. “Üzüntü”, bu haber karşısında ilk hissedilen duyguların başında geliyor. Eşler kişiye kanser teşhisi konması durumunda bu durumun ilk paylaşılacağı kişi olarak belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here