Polifarma’nın İştiraki Aroma İlaç’a 9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’ndan Birincilik Ödülü

 

 

Türkiye sağlık sektöründe 34 yıldır üretim yapan yerli ve milli ilaç şirketi Polifarma’nın iştiraki olan Aroma İlaç, 9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Etkinliği’nde dünyada bir ilk olan koronavirüse karşı yüksek etkinliğe sahip Favipiravirin stabil oral çözelti formunun geliştirilmesi projesiyle “İlaç” kategorisinde birincilik kazandı.

Ticaret Bakanlığı onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen 9. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Etkinliği’nde ödüller sahiplerini buldu. Yüzde 100 yerli sermayeli Polifarma İlaç bünyesinde faaliyet gösteren Aroma İlaç, “Koronavirüse Karşı Etkinliği Yüksek Olan Favipiravir’in Stabil Oral Çözelti Formunun Dünyada İlk Kez Geliştirilmesi” Ar-Ge çalışması ile “İlaç” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

Aroma İlaç, Covid-19’un tedavisi için dünyada bir ilk olan oral çözelti formundaki ürünün üretimini gerçekleştirdi. Bu çalışma için TÜBİTAK ile işbirliği yürüten Aroma İlaç, Favipiravir’in tablet formunun yanı sıra oral çözelti formu ile iki farklı tedavi kürünün üretimini gerçekleştirdi. Gerek ileri düzey gerekse hafif seyreden vakalarda kullanılabilen ilacın hem Türkiye hem dünya patent başvuruları yapıldı, ruhsat süreci ise devam ediyor.

Oral çözelti formu kullanım sorunlarının önüne geçiyor

Covid-19 hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçların tümünün tablet veya kapsül formunda olması, boğaz ağrısı yutma güçlüğü ve şiddetli öksürük semptomları yaşayan hastalarda ilacın etkin kullanım sorununu beraberinde getiriyor. Buna ilaveten tablet formundaki Covid-19 ilacının ilk gün sabah-akşam 8’er tablet, devamındaki günlerde ise 3’er tablet şeklinde kullanımı da hastalarda yanlış kullanıma sebebiyet verebiliyor ve kullanım zorluğu yaratıyor.

İlacın tablet formu tüm dünyada yoğun bakım ve entübe hastalarda, mecburiyetten dolayı hastane ortamında toz haline getirilip uygun miktarda bir sıvıyla karıştırılıyor, ardından entübasyon borularından hastanın midesine zerk edilerek uygulanıyor.

Aroma İlaç’ın geliştirdiği Oral Çözelti Formu sayesinde tablet kullanma zorluğu yaşayan çocuk, yaşlı, entübe ve yutma güçlüğü çeken tüm hastalar, toz halde olan ürünü su ilave ederek sadece birkaç yudumda içebiliyor.

 

 

#polifarma #aromailaç #oralçözeltiformu #covid19 #türkiyesağlıksektörü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here