Qualcomm’dan Medikal Cihazlara Yönelik Kablosuz Çözümler

Şirket tarafından medikal cihaz müşteri ve ortaklarından oluşan 2net platformu ve Hub bağlantı ekosistemi  kablosuz sağlık hizmetlerini hızlandırmak amacıyla 100 milyon dolarlık Qualcomm Life fonu oluşturuldu.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM), Qualcomm Incorporated tarafından tesis edilen ve Qualcomm’un yatırım grubu Qualcomm Ventures tarafından yönetilecek bir yatırım girişimi olan 100 milyon dolarlık Qualcomm Life Fonu’nun oluşturulmasının yanı sıra, önceki adıyla Qualcomm Kablosuz Sağlık şirketinin işlerini yürütecek olan ve tamamen Qualcomm Incorporated’ın sahip olduğu bir bağlı şirket konumundaki Qualcomm Life Inc.’in kuruluşunu duyurdu. Qualcomm Life’ın ilk teklifleri olan medikal cihazlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış 2net Platformu ve Hub’ı cihaz kullanıcıları, sağlık hizmet uzmanları ve hasta bakıcıların biyometrik bilgilere kolayca erişmesini sağlamak amacıyla bulut tabanlı çözümler aracılığıyla kablosuz medikal cihazları birbirine bağlamak üzere tasarlandı.  Platform ve hub; medikal cihaz verilerini aktarma, depolama, dönüştürme ve görüntüleme amacını taşıyor. Ayrıca şirket, 40’tan fazla müşteri ve ortağın medikal cihaz, mobil medikal uygulamalar ve sağlık hizmetleri şirketlerinden oluşan, birlikte çalışabilen ve değer arttıran bir ekosistem oluşturmak üzere 2net ekosistemine entegrasyonunun devam ettiğini veya bu ekosistemi kullanmayı düşündüklerini de duyurdu. Qualcomm Life, Washinton D.C. Gaylord Ulusal Eğlence ve Kongre Merkezi’nde (403 Numaralı Pavyon) düzenlenen üçüncü geleneksel mHealth Zirvesi’nde 2net Platformu, Hub ve entegre müşterilerin cihaz ve uygulamalarını vitrine çıkarıyor.

Qualcomm Life Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Rick Valencia, şöyle konuştu: “Qualcomm Life, kısmen kendi kablosuz bağlantı girişimleri; teknoloji seçim hataları, ölçülemeyen konuşlandırma modelleri ve dudak uçuklatan yüksek işletim destek maliyetleri nedeniyle tahammül edilemeyen boyutlara ulaşınca soluğu Qualcomm’da alan medikal cihaz üreticilerine destek olmak için kurulmuştur. 2net Platformunda entegrasyon da dâhil olmak üzere hizmetlerimiz, mobil taşıyıcılara entegrasyon sağlayarak ve alandaki kablosuz medikal verilerin desteklenmesine yönelik işletim düğümlerini çözerek medikal cihaz üreticilerinin omuzlarındaki yükü hafifletmektedir.”

Qualcomm Life Küresel Strateji ve Pazar Geliştirme Departman Başkan Yardımcısı Don Jones ise: “2net Platformu ve Hub’ın medikal cihaz bağlantısı tanıtımının, yayılmakta olan kronik hastalıklarla yüzleşen gergin medikal sistemler gözlemlediğimiz sağlık hizmetleri sektöründe muazzam bir değişiklik yapacak. Zaten pek çok 2net ekosistem üyesi, kronik hastalık yönetimine yönelik izleme işlevlerini sunarak hastalarına sundukları hizmet kalitesini arttırabilmiş durumda” şeklinde görüşünü paylaştı.

2net Platformu, verilerin sağlık hizmetlerinin süreci boyunca erişilebilir olması için şirketlerin medikal cihazlarına kablosuz olarak bağlanmasını kolaylaştırıyor. Veriler; 2net Hub, cep telefonu, başka bir mobil etkin cihaz veya müşteri hizmet platformuna bağlanan uygulama programlama arayüzleri gibi birçok ağ geçidi kanalıyla hastanın medikal cihazından elde ediliyor. Veriler medikal cihazdan bir kez alındıktan sonra şifrelenerek mobil bağlantı üzerinden 2net Platformu’nda depolanıyor. 2net Platformu iletiyi aldıktan sonra ise hasta medikal cihaz verileri, üreticinin uç kullanıcı için seçtiği arabirime aktarılıyor. 2net Platformu, HIPAA güvenlik şartlarını karşılamak için tasarlanmış bulunuyor. ISO 13485 sertifikası sahibi 2net Platformu bu niteliğiyle ABD ile sağlık hizmet sektöründeki uluslararası düzenleme kuruluşlarının kalite şartlarını birleştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here