Roche, Foundation Medicine İşbirliği İle “Kişiye Özel Tedavi” Alanını Büyütüyor

ilacRoche, gerçekleştirdiği ortaklıkla genomik alanında ve onkolojide moleküler bilgide öncü bir şirket olan Foundation Medicine’ın (FMI) %56,3 hissesini satın alırken, kanser hastalarına yönelik kişiye özel tedavideki ilerlemeyi hızlandırmayı hedefliyor.

İsviçreli ilaç devi Roche, Cambridge’de yer alan ABD’li tanı test firması FMI ile Ar-Ge ve ticari alanları içeren geniş kapsamlı bir işbirliği gerçekleştiriyor. Roche’un onkoloji alanındaki gücünün, FMI’ın moleküler bilgi alanındaki gelişmiş yetenekleri ile birleşeceği işbirliği ile, kanser hastalarına yönelik “kişiye özel tedavi” alanındaki gelişmelerde hızlı ilerleme kaydedilmesi amaçlanıyor. İlaçta araştırma ve geliştirmeyi iyileştirme potansiyelinin de elde edileceği çalışmalarla genomik profilleme için duyulan ihtiyaçlar karşılanacak.

Konuyla ilgili duydukları heyecanı vurgulayan Roche İlaç Bölümü COO’su, Daniel O’Day, “FMI’nin yetenekleri Roche’un bu alandaki kendi deneyimini tamamlar nitelik taşıyor ve kapsamlı genomik profilleme ihtiyacını en iyi anlamda destekliyor. FMI’nin teknoloji platformuyla üretilen standardize veriler, Roche’un uzun yıllardır süre gelen araştırma ve geliştirme çabalarına katkı sağlayacak. Bu işbirliği ile immüno-onkoloji testleri ve kan bazlı izleme olmak üzere, günümüzde ve kanser tedavisinin geleceğinde temel olan alanlardaki test panellerinin geliştirilmesinde ise önemli adımlar atılacak” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here