Romatoloji camiası Çeşme’de buluşuyor!


Türkiye Romatoloji Derneği’nin hayata geçirdiği XIV. Ulusal Romatoloji Kongresi, 11 Eylül’de Çeşme’de başladı. Derneğin her yıl düzenlediği Kongre, bu yıl 11-15 Eylül 2013 tarihlerinde Sheraton Çeşme, İzmir’de gerçekleşiyor.

Açılışında Avrupa Romatoloji Ligi (EULAR) Başkanı Maurizio Cutolo ve EULAR eski başkanlarından Joachim Kalden’in de yer aldığı kongrede katılımcılar beş gün boyunca romatoloji alanındaki son gelişmeleri Türkiye’nin bu alandaki ihtiyaçlarını tartışacaklar.

Kongrenin açılışında ülkemizde romatoloji bilim dalının kurulmasında ve gelişmesinde rol oynayan Profesör Dr. Nihat Dilşen, Prof. Dr. Gürbüz Gümüşdiş,  merhum Prof. Dr. Eker Doğan Avşargil, Prof. Dr. Meral Çalgüneri ve Prof. Dr. Hasan Yazıcı’ya üstün hizmet ödülü verildi.

Kongre Düzenleme Komitesi ve Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurullah Akkoç “Türkiye Romatoloji Derneği olarak her türlü romatolojik hastalık hakkında ortak bilimsel çalışmaları özendirmek, planlamak ve desteklemek için düzenlediğimiz XIV. Ulusal Romatoloji Kongresi’ni uluslararası katılımcılarla gerçekleştiriyoruz. Bu sene de konferanslar, birebir fikir alışverişi imkanı sunan interaktif oturumlar ve çok yönlü bakış açısı sağlayan panellerle romatoloji hekimlerinin bilgilerini tazelemelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Tüm meslektaşlarımın faydalanması umuduyla katılımcılarımıza keyif dolu bir kongre diliyorum” dedi.

Kongrenin açılışında konuşan EULAR Başkanı Maurizio Cutolo romatizmal hastalıkların Avrupa Birliği’nce önceliklendirilen kronik hastalıklar arasında yer aldığını ve bu sayede bu hastalıkların tanı ve tedavisi için daha çok araştırma yapılması ve tedavinin hekimler nezdinde de önceliklendirilmesinin önünün açıldığını söyledi.

Avustralya, Amerika ve Avupa’dan 16 olmak üzere toplam 119 konuşmacı ve 512 katılımcının yer aldığı XIV. Ulusal Romatoloji Kongresi’nin ana konuları arasında Romatoid Artritte güncel tedavi, Romatolojide Ultrason, Osteoartrit Tanı ve Tedavisi, Romatologlar İçin İmmünoloji, Aksiyel Spondiloartrit, Sık Rastlanan İmmün Hastalıklar, Glukokortikoid Osteoporozu gibi konuların yanı sıra Tıp ve Sosyal Medya, Akılcı İlaç Kullanımı gibi güncel konular da yer alıyor.

Kongrede Türkiye Romatoloji Derneği’nin her yıl bilimsel araştırmalara verdiği ödüller de sahiplerini buldu. Bu yılki bildiri ödülleri Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatoş Önen, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Umut Kalyoncu ve İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden Dr. Yasemin Yalçınkaya’ya Prof. Dr. Gürbüz Gümüşdiş ve EULAR Başkanı Maurizio Cutolo tarafından takdim edildi.

Günlük romatoloji pratiğinde karşılaşılan sorunların uzman kişilerle tartışılmasını sağlayabilmek amacıyla Kongre’de “uzmanına danış” toplantıları ve farklı ilgi alanlarına yanıt vermek üzere farklı alanlarda paralel kurslar da düzenlenecek. Pediatrik romatoloji oturumlarının da düzenleneceği toplantı, ayrıca 11-13 Eylül tarihleri arasında II. Ulusal Romatoloji Hemşireliği Kongresi ile de eşzamanlı gerçekleşecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here