SADECE TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN OLMALIYIZ

11Sağlık Hizmeti Sunumunda Dünya İle Yarışabilecek Noktadayız

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘Genç Hekimler Buluşuyor Sağlıkta Geleceği Konuşuyor’ konulu programa katıldı. Burada bir konuşma yapan Müezzinoğlu, Türkiye’nin bütün tedavi imkânlarına ve teknik donanıma sahip bir ülke olduğunu ifade ederek, “Hizmeti iyi sunarken, sağlık hizmetini tüketen, ilacı tüketen, teknolojiyi tüketen bir ülkeyiz. Tüketilenler içinde bizim ürettiklerimiz de olmalı” diye konuştu.

Müezzinoğlu, “Gelecekle ilgili sağlıkta sağlık dinamikleri nasıl olur. Hızla gelişen teknoloji ve iletişim var. Çok hızla gelişen her gün binlerce yeni yeni bilimsel tıbbi uygulamalar ve bilimsel bilgi aktarımı gelişmeleri var. Tıbbi teknoloji her gün bizim takip etmekte zorlandığımız düzeyde gelişiyor ve ilerliyor. Artık kişiye, hastalık türüne, kanser hücresinin türüne özel hastalıklardan ve tedavilerden bahsetmeye başladık. Türkiye buradaki yerini almalı. Türkiye buradaki yalnız kendi insanına değil, dünya insanlığına da katkı sağlayabilmeli. 78 milyon insanımıza sağlık hizmeti sunumunda dünya ile yarışabilecek noktadayız” dedi.

“Sağlık Hizmetlerinde Tüketen Pozisyonundayız”

“Hastalarımız sağlık hizmetlerine dünyanın en gelişmiş ülke insanının ulaşabildiğinden çok daha kolay ulaşabiliyor. Ama burada baktığınız zaman güçlü bir tüketen pozisyonundayız. Hizmeti iyi sunarken, sağlık hizmetini tüketen, ilacı tüketen, teknolojiyi tüketen bir ülkeyiz. Tüketilenler içinde bizim ürettiklerimiz de olmalı. Gerek ilaçta, gerek bilgide, gerek tıbbi teknolojide bizde üretebilen, ürettiklerini kendi insanına sunabilen, ürettiklerini dünya insanına sunabilen bir konumu da güçlendirmemiz lazım” şeklinde konuştu.
Müezzinoğlu, açıklamasının ardından öğrencilerin yanına oturarak, paneli takip etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here