Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlık Turizmi ve Marka Zirvesi”ne Katıldı


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Türkiye’nin üretici olması 
gereken alanlardan birinin sağlık endüstrisi, ilaç sanayi ve tıbbi teknoloji olduğunu söyledi

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Sağlık Turizmi ve Marka Zirvesi”ne katıldı. Türkiye’de sağlık hizmeti sunumunun çok güçlü olduğunu, dünyayla yarışacak bir noktada bulunduğunu belirten Dr. Mehmet Müezzinoğlu, “Sadece sağlık tüketicisi olarak yürüyeceksek devam edemeyiz. Çünkü tıp ve sağlık alanında teknolojik maliyetler her geçen gün katlanıyor” dedi. Türkiye’nin üretici olması gereken alanlardan birinin sağlık endüstrisi, ilaç sanayi, diğerinin ise tıbbi teknoloji olduğunu bildiren Dr. Müezzinoğlu, ‘’İlaç sanayide inşallah Ocak ayına kadar, plazma fraksinasyonu gibi 7 yıllık alım garantileri gibi, sonra aşıda, ülkemizde üretilen milli aşı veya yerli aşı diyebileceğimiz aşının antijenini de üretebilen, bu anlamda know-how’ı getiren bir anlayışı getirmemiz lazım’’ görüşüne yer verdi.

“Akredite olmayanlar sağlık turizmi yapamayacak”
Sağlık turizmi önemini vurgulayan Dr. Müezzinoğlu, şöyle devam etti: ‘’Bir organ nakli dediğimizde bir Malatya Turgut Özal Üniversitesi karaciğer naklinde Avrupa ile yarışıyor.
Burayı bir marka yapmak gibi sorumluluğumuz var. Afyon’un termalde doğal zenginliği varsa, Afyon’u termal turizminin merkezi ve marka değeri olan bir hale getirebilmeliyiz. Kütahya’ya İzmir’e farklı roller verilebilir ama bir ili ve bir alanı mutlaka orada dünyada adı geçtiği zaman, konu konuşulduğu zaman adının hemen hatırlandığı, bir Mayo Clinic nasıl hatırlanıyorsa bir Cleveland nasıl hatırlanıyorsa, biz artık Türkiye’de bunları başarabilmeliyiz.” Sağlık turizminde gerek özel sektörün, gerek üniversitelerin entegre olarak çakışmadan, ayrışmadan hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Müezzinoğlu, ‘’Birinci görevimiz sağlık turizmi ve sağlık endüstrisini daha güçlü hale getirebilecek bir noktaya taşımaktır” dedi Öte yandan akredite olmayan hiçbir yapının sağlık turizmi yapmayacağını vurgulayan Dr. Müezzinoğlu, bunların sağlık turizminin haklarından da istifade edemeyeceğini söyledi. Teşvik alınması için akredite şartı gerektiğini bildiren Sayın Dr. Müezzinoğlu, “Akreditasyon, Sağlık Bakanlığı ile ilişkili ancak bağımsız kuruluş tarafından yapılacaktır” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here