Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu: Türkiye’de Yenilenmemiş Hastane Kalmayacak


“122 bin yataktan 40 binini yeniledik. Önümüzdeki 3 yıl içinde 45-50 bin yatağı da bu şekilde yenileceğiz. 10 yıl içinde Türkiye’de yenilenmemiş herhangi bir hastanemiz kalmayacak”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TGRT Haber TV’de katıldığı program sağlık gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu, tıp fakültelerinin ilave görevlerinin öğrenci yetiştirme, bilimsel araştırmalar yapma, sağlık hizmeti sunma gibi görevlerinin olduğunu dolayısıyla üniversitelerin yalnız sağlık hizmeti sunan devlet hastaneleriyle eşit gibi görmeyi çok doğru bulmadığını ifade etti. Müezzinoğlu, tam günün mutlaka uygulayacağını, geri adım söz konusu olmadığını belirterek, “Yani devlet hastanesindeki bir hekimimiz bütün mesaisini, emeğini, bütün çalışmalarını, emeğini, mesleki birikimlerini hastanesinde verecek ve o alanda tamamlayacak. Tıp fakültelerindeki hocalarımız da bütün birikimini üniversitesinde verecek. Normal mesaisinde eğitim, araştırma, sağlık hizmetlerini sunacak, mesai sonrasındaki sürecide üniversitede geçirecek. Fakültede saat 16-17’den sonra yani mesaiden sonraki saatte aynı muayenede olduğu gibi yine çalışsın, o üniversitede yine hasta muayene etsin. Benim hocam o üniversite hoca olmuştur, marka değerini o üniversitede kazanmıştır, marka değerini büyütecekse üniversitesiyle birlikte güçlendirsin ve bütün birikimin orada versin, kazanım sağlayacaksa orada kazansın, kazanımını da üniversiteyle paylaşsın. Üniversitedeki kazanımının yarısını üniversiteye bıraksın yarısını da kendisine alsın. Dolayısıyla saat 17’den sonra da gece de cumartesi de pazar da çalışsın” şeklinde konuştu.
Konuyla ilgili düzenlemenin devam ettiğini kaydeden Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Normal mesaisinde asla hastadan ilave hoca farkı olarak bir fark alma hakkı yok. Yani gündüz mesaisinde hastamıza normal bugün neyse o hizmetini verecek ve katkı payı almayacak. Mesai saatinden sonra bir muayene ücreti kadar katkı payı alacak. Bunu Bakanlar Kurulu’na 2 muayene ücretine kadar çıkarma yetkisi tanıyoruz. Şu anda Meclis’ten çıkacak kararı bekliyoruz.”

Sağlıkta Şiddet

Programda, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet de gündeme geldi. Kimsenin bir hemşireyle yüksek sesle konuşma, bir hekime hakaret etme hakkının olmadığını vurgulayan Müezzinoğlu, “Kendi hakkını arama hakkı vardır. Orada hasta hakları kurulları vardır, hukuki boyut vardır, şikayet etme alanları vardır. Ama hakaret etme, yüksek sesle konuşma, şiddete varma noktasına geldiği zaman sıfır hakkı vardır. Hekimimize ve sağlık çalışanlarımıza şiddete asla toleransımız olmaz. Yasal düzenlemelerin çalışmalarını yapıyoruz. Cezai şartlar artacak” dedi.
Şehir Hastaneleri
Müezzinoğlu, kamu-özel işbirliğiyle yapılacak şehir hastanelerine ilişkin de bilgiler verdi. Bakan Müezzinoğlu, “35’in üzerinde şehir hastaneleri ve büyük hastane komplekslerini yapacağız. Toplam 45-50 bin civarında yatak kapasitesi olacak. Bazı hastaneler kapanacak, bazıları hizmet vermeye devam edecek. 122 bin yataktan 40 binini yeniledik. Önümüzdeki 3 yıl içinde de 45-50 bin yatağı da bu şekilde yenileceğiz. 10 yıl içinde Türkiye’de yenilenmemiş herhangi bir hastanemiz kalmayacak” dedi.

Hekim Açığı Problemi
Müezzinoğlu, Türkiye’nin hekim açığı olduğunu belirterek, “Hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın kolay kolay çözemeyeceği temel sorun burada. Şu anda bütün uğraşımız mevcut hekimimizi çok daha verimli kullanabilmek ve verimli hizmete sunabilmek. Yani ne kadar enerjisi varsa ondan azami istifadeyi sağlamamız gerekir ki talebi karşılayabilelim” dedi.
Yabancı hekim konusun da anlamlı bir çözüm getirmediğini dile getiren Müezzinoğlu, “Sağlıkta dışarıdan hekim getirmenin de bedeli var. İlk şartımız Türkçe bilmesi, ikinci şartımız YÖK’ten denkliğini alacak, çalışma iznini alacak. Kamu olarak bu sorumluluğu üstlenemedik. Yabancı hekim tıbbi bir hata yaptı ve ‘Ben ülkeme dönüyorum’ dedi. Peki vatandaşın hak ve hukukunu kim koruyacak? Bunu özel sektöre söyledik. Özel sektöre bu anlamda 500-600 civarında bir başvuru oldu” diye konuştu.
Türkiye’nin 50 bin de hemşire açığı olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, “Önümüzdeki yıl 20 bin kişi gelecek. Her yıl bu oranda gelecek. Orada daha umutluyuz, daha kolay çözüyoruz. Ama hekim açığını kolay kapatamıyoruz. 21 bin aile hekimimiz var. İdeal bir sistemi kurmak için 40 bin aile hekimine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.
Müezzinoğlu, “Sağlıkta Serbest Bölge” uygulamasıyla ilgili de bilgi verdi. Hekimlerin ve hemşirelerin büyük çoğunluğunun yabancı olacağını ifade eden Müezzinoğlu, “Orada Türkçe bilme şartını aramayacağız. Amerika, Almanya bizim hekimlerimizden istifade ediyor” dedi. Müezzinoğlu, yurtdışında görev yapan hekimlerin de Türkiye’ye getirilmesiyle ilgili bazı düzenlemelerin yapıldığını bildirdi.

Yüzen Hastane Projesi
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, programda Türkiye kazandırmayı planladıkları hastane gemisiyle ilgili de konuştu. Şu an proje çalışmasının sürdüğünü, hastane gemisinin Türkiye’ye ne zaman geleceğini 2 ay içerisinde belli olacağını söyleyen Müezzinoğlu, “Önce projenin, daha sonra da geminin ihalesine çıkacağız. Yerli bir üretim olsun istiyoruz. İlk aşamada 2 hastane gemi planlıyoruz” dedi.
Sağlıkta Taşeron Sistemi
Taşeron çalıştırma sistemiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti: “Türkiye’de taşeron sistemi genelde olduğu gibi bizde de var. Biz bu anlamda bizim çalışanlarımızın ödeme sorununa hiç toleransımız yok ve mutlaka müdahil oluyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız da bu sistemi yeniden ele alıyor. Yalnız bizim bakanlığımıza ait değil taşeron çalıştırma sistemiyle ilgili bizim daha medeni, çalışan haklarına daha saygılı ve onların haklarını koruyan bir statüye taşımamız lazım.”

Anne Sütü Projesi
Programda, kamuoyunda çok tartışılan süt bankaları ile ilgili konuda gündeme geldi. Süt bankasından vazgeçtiklerini ve ‘süt anne merkezleri’nin gündemde olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, “Banka kelimesi ticari bir çağrışım yapıyordu. Bu iş, gönüllük esasına dayalı. Her yıl 1 milyon 300 bin çocuğumuz doğuyor. Bunların yaklaşık 30 bini erken doğum, bu 30 binin de yaklaşık 3 bini yaşama zor tutunan ve ciddi yoğun bakım koşullarında destek isteyen bebeklerimizdir. Bunların en önemli ilacı ve gıdası anne sütüdür. Dolayısıyla bizim her yıl bin 500 civarındaki bebeğimizi, bu ülkenin annelerinin bebeklerini yaşatmakta en önemli ihtiyacımız anne sütüdür. Bizim kültürümüzde de süt anneliği var. Süt anneliğini projelendirerek burayı bir gönüllülük esasına dayalı, bebeklerimizi yaşatmamız için katkı sağlayacak, yaşamasına vesile olacak bir projeye dönüştürmek istiyoruz. Süt anneliğinin kendi kültürümüzde getirdiği bazı artılar da var ama süt anneliğinin süt kardeşliğinin getirdiği bazı çekinceler de var. Biz bunda gönüllülük istiyoruz. Bu anlamda gönüllüğün güçlü olabilmesi için çekinceleri sıfırlayacak bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmayı da İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Kamuoyu vicdanının destek vereceği bir proje kurabilirsek süt anneliği merkezlerini hastanelerimize kurarak her yıl bin 500 yıl bebeğimizin yaşatılmasıyla ilgili toplumsal ve tıbbi sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Alkolle Mücadele
Sağlık Bakanlığı’nın daha çok hastalık, daha çok tedavi, daha çok laboratuvar, daha çok hastane, daha çok teknoloji noktasına geldiğini dikkati çeken Müezzinoğlu, “Halbuki doğru olanı önce sağlık toplumdur. Sağlık Bakanlığı’nın da yönetimlerin de hükümetlerin de temel görevi bunu sağlamaktır. Anayasanın temel maddelerinden biri gençliği ve toplumu kötü alışkanlıklara, alkole karşı korumayı emreder. Alkol, sigara ve uyuşturucu konusunda toplumsal duyarlılığı en üst düzeye getirmemiz gerekir. ‘Sakıncalı ama bana sakıncalı. Kime ne?’ deme hakkımız yok” dedi.
Bakan Müezzinoğlu, alkolle mücadelede uygulanacak Koruma Eylem Planı ile ilgilide bilgiler verdi. Müezzinoğlu, “Reklamlara düzenleme gelecek, sigaranın üzerindeki ‘zararlı’ işaretleri veya yazıları gibi işaretler ve yazılar konulacak, gelişi güzel satışla ilgili de düzenlemeler yapılacak. Örneğin, arabasıyla benzin istasyonuna giden bir sürücü marketten alkol alamayacak” dedi. Müezzinoğlu, alkollü araç kullanmayla ilgili cezaların da arttırılacağını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here