Sağlık Bakanlığı Domuz Gribi Rakamlarını Açıkladı!

Sağlık Bakanlığı, aralık ayının sonundan itibaren 2 bin 905 solunum semptomu olan hastadan alınan örneklerden 463’ünde İnfluenza A H1N1 virüsü tespit edildiğini bildirdi

Sağlık Bakanlığı Grip Bilimsel Danışma Kurulu, Türkiye’de görülen grip vakalarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Sağlık Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada; “Grip hastalığı bu kış sezonunda aralık ayının sonundan itibaren görülmeye başlandiği ve takip çalışmalarında bu sezonda 2 bin 905 solunum semptomu olan hastadan alınan örneklerden bin 261’inde bir solunum yolu virüsü tespit edildiği bildiriliyor. Bunlardan 595’inde Rhino, RSV gibi diğer solunum yolu virüsleri, 463’ünde İnfluenza A H1N1, 134’ünde İnfluenza A H3N2 ve 38’inde İnfluenza B virüsü bulunmuş. Dolayısıyla bugüne kadar incelenen virüs kaynaklı solunum yolu hastalıklarının yaklaşık yüzde 16’sının İnfluenza A H1N1, yüzde 24’ünün diğer solunum yolu virüsleri kaynaklı olduğu görülüyor. Yapılan genetik analizlerde İnfluenza A H1N1 virüsünün daha önceki sezonlarda dolaşımda var olan virüsler ile aynı olduğu, mevcut aşının ve ilacın virüse karşı etkili olduğu bildiriliyor. Mevcut verilerin geçtiğimiz yıllardaki grip sezonu verileri ile karşılaştırılmasının yapıldığını fakat farklı bir durum olmadığı, gribin olağan seyri içerisinde olduğu da veriler arasında.
Açıklamada özellikle risk grubunda bulunanların grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabilecekleri ve hasta kişilerin hekim önerisi dışında kesinlikle ilaç kullanmamaları vurgulanıyor. Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması öneriler arasında. Hasta kişilerin sağlık kurumlarına ve kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldıklarında maske takmaları, hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmaları ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atmaları bakanlığın açıklamaları arasında.

#domuzgribi #grib #sağlık #sağlıkbakanlığı #virüs  #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here