Sağlık Bakanlığı Takipte!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, damacana suyla ilgili üretim tesisi ve satış noktasındaki kirlilik diye konunun iki boyutu bulunduğunu belirterek, “Bu satış noktalarını da bakanlığımızın web sayfasında ilan edeceğiz” dedi.

‘Damacana suyu’ ile ilgili sorularını cevaplandıran Bakan Akdağ, “Halkın sağlığına zarar verebilecek üretim ve satış yapan firma olursa bunlara hem kanunlarda yazılı olan yaptırımları uygulayacağız hem de vatandaşımıza bunları bildireceğiz. Meselenin iki boyutu var. Konuya çok iyi vakıf olmak gerekir. Üretim tesisinin kendisindeki kirlilik. Odamacanaya su koyan imlahane diyorlar, bizde de halk arasında dolum tesisi deniliyor. Dolum tesisinde kirlilik tespit etmişsek, firmaya gerekli cezayı veriyoruz.

Bir de satış noktasında alınan numunenin kirli çıkması var. Satış noktasında kirlilik çıkması, her zaman firmanın kusuru değil. Şimdi bir seriyi inceliyorsunuz, damacananın dolum tesisinde temiz olduğunu görüyorsunuz, ama satış noktasında kirlilik var. O zaman satış noktasındaki depolama problemlerinde bu kirlilik ortaya çıkabiliyor. Bu satış noktalarını da bakanlığımızın web sayfasında ilan edeceğiz.

Satış noktası kirliliğe yol açmış. Bunları hem bir taraftan takip edip, bir taraftan da vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Su temizliği, su güvenliği hakikaten son derece önemlidir. Son on yıl içerisinde zaman zaman küçük problemler yaşansa da su güvenliği konusunda önemli mesafeler aldık. 2002 yılında göreve geldiğimizde tifo yılda 20-30 bin civarında vaka ile karşımıza çıkıyordu.

Ama son yıllarda yüzlü vakalarla ifade ediliyor. Su güvenliğini en üst seviyede tutmak için Sağlık Bakanlığı olarak takiplerimizi devam ettireceğiz” dedi.

(HT)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here