Sağlık Bakanlığı’nın Web Sitesi Yenilendi

Sağlık alanındaki değişim rüzgarı, Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesine de yansıdı. Bakanlık internet sitesinin içerik ve tasarımını yenilerken, sitenin yeni halinde en çok dikkat çeken özellik sağlıklı sebze ve meyvelerin daha iyi algılanmasını sağlamak amacıyla oluşturulan süper kahramanlar hemşire “Berbi”, taksici “Muzaffer, pilot “Karot” ve yogacı “Patleechan”nın bulunduğu “Organikos Ailesi” oldu.

 

 

“Sağlıklı beslenme”, “Sağlık rehberi”, “Diyet ve fitness”, “Uyarılar”, “Tıbbi sözlük, “Aile hekimliği” gibi bölümlerin bulunduğu www.saglik.gov.tr adresli yeni internet sitesinde, ayrıca “Organikos” adlı çocuk sayfası da yer alıyor. Ana sayfada bulundan www.organikos.tv adresli linkle ulaşılabilen bölümde, meyve ve sebzelerden oluşan pilot “Karot”, hemşire “Berbi”, taksici “Muzaffer” ve yogacı “Patleechan” karakterlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler veriliyor.

ÇOCUKLARA SAĞLIKLI YAŞAMI “ORGANİKOS” AİLESİ ANLATACAK

Çocuklara özel interaktif sağlık oyununun da bulunduğu bölümde, “Organikos Ailesi”nin hikayesi şöyle anlatılıyor:

“Dünyanın dört bir yanında yaşayan dört meyve ve sebzeler 2003 yılında İstanbul’a gelir. Karakterlerin kimsenin farkında olmadığı süper güçleri var ancak güçlerini nasıl kullanabileceklerini bilmiyorlar. Karakterlerin süper güçlerini fark eden TT Çocuk ve Türk Telekom İstanbul yakınlarında bir ‘Organikos Süper Yetenek Okulu’ açar ve Organikoslar’ın İstanbul maceraları başlar.”

 

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ANİMASYON AÇILIMI

Sağlık Bakanlığı, son yıllarda sağlık alanındaki değişim rüzgarını da yansıttığı yeni web sitesinde çocukları da unutmadı. Bakanlık, yeni sitesinde sebze ve meyvelerle sağlıklı yaşamı özellikle çocuklara artık animasyon ürünü “Organikos Ailesi” ile anlatıyor. Sebze ve meyve tüketiminin animasyonla teşvik edildiği yeni internet sitesini ziyaret edenler farklı bir animasyonla karşılanıyor. Rengarenk ailenin hikayesinin detaylı şekilde yer aldığı yeni sitede, sağlıklı yaşam ve çocuklara sebze meyveyi sevdirme teması ön planda. Organikos Ailesi’nin kahraman karakterleri arasında yer alan “Patleechan”, Çin’den gelen yoga üstadı. Nesneleri ve bireyleri beyin gücüyle kontrol edebilen Patleechan, sezgilerinin gelişmişliğiyle dikkat çekiyor. Patleechan, “genç, balıketli olmasına karşın fit ve modayı takip eden” bir kahraman.

Bir diğer kahraman olan “Karot” ise, Afganistan’dan Türkiye’ye gelen bir havuç. Pilot ve mühendis olan Karot’un gizli yetenekleri, çok iyi görme, x ışınlarını görme ve cisimlerin içini görebilme. Özelliği yeni uçan aletler tasarlayabilmek olan Karot’un temel kişilik özelliği “kendine güven” olarak tanımlanıyor. Meksika’dan gelen güzel hemşire “Berbi” bir kırmızı biber. ‘Acıyı hissetmeme’ yeteneğine sahip olan Berbi’nin kendisini farklı kılan özelliği ise başkalarını iyileştirebilmek. Berbi’nin kişilik özellikleri de ‘süslü, otoriter ve eli maşalı olmak’ olarak belirtiliyor.

Bıçkın delikanlı Muzaffer, Malezya’dan Türkiye’ye göç etmiş bir muz. Çok hızlı koşabilen, yön bulabilen ve iyi bir sürücü olan Muzaffer,
34 MZF 911 plakalı Fiat 500 marka “Organikos Taksi”yi kullanıyor. Kahramanlara kampta öğretilecek teknik konuların başında ise düşünme gücünü kontrol etme, uçma teknikleri, yere konmanın incelikleri, hızlı koşma ve kovalama teknikleri, çok hızlı hareket ederken sürtünme dolayısıyla yanmama teknikleri, teknolojik araştırma ve geliştirme, kötüleri etkisiz hale getirme teknikleri, araç kullanma, grup çalışması, acı hissetmeme, şan ve şöhretle baş etme ile hızlı kıyafet değiştirme teknikleri geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here