Sağlık personeline ek ücret müjdesi

Sağlıkta yeni performans sistemiyle doktorlara aylık 800 ila bin 200 lira arasında ek ücret yolu açılıyor. Acil ve yoğun bakım çalışanlarına da 150 lira ek gelir imkanı sağlanacak.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan doktorlara ve sağlık çalışanlarına müjde geldi. Yeni performans sisteminin Eylül-Ekim gibi uygulanmaya başlayacağını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, sistemi anlattı…

Riskli ameliyata yüksek performans

Doktorların gelir durumunu artırmak için hastanelerde branş bazlı, risk esaslı bir dağıtım modeline geçeceğiz. Kadın doğum, yoğun bakım, kardiyoloji, KVC, organ nakli, uzuv kopmalarına bağlı replantasyon girişimi gibi işlemlerde doktorlara tavanın 2 katına kadar ek ödemenin yolunu açıyoruz.

Simülasyonla hesap

Yeni performans düzenlemesinin doktorların ücretlerini ne kadar artıracağını 10 bölgede simülasyonlar yaparak hesapladık. Tavandan dağıttığımızda bir hekim aylık maaşına 800 ile bin 200 TL arasında ilave ücret alabilecek. Nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz. Tabii bu acil, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi özellikli birimler için geçerli.

Branşlara adaletli dağıtım

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Türkiye genelinde tek bir modülle birlik bazında ek ödeme hesaplama modeli getiriyoruz. Hasta sayısı düşük hastanelerin performansını Türkiye ortalamasına göre değerlendireceğiz. Eskiden her hastane kendi hekim portföyüne göre performans hesaplarken, yeni sistemde Türkiye genelinde aynı roldeki tüm branşları girişimsel işlem puanına göre değerlendireceğiz. Göz hekiminin performansı yüksek, ürologunki düşük diye tartışmalar ortadan kalkacak. Herkes kendi içinde puan ortalamasına göre değerlendirilecek.”

Maaşlar ne olacak?

Halen 1’in 4’ündeki uzman doktorun maaşı 4 bin 524 lira. Bu tutar; performans ek ödemesi 800 lira olursa 5 bin 324 liraya, bin 200 lira olursa 5 bin 724 liraya çıkacak. 7’nin 1’inden maaş alan doktorun ise eline halen 3 bin 734 lira geçiyor. 800-bin 200 lira arasındaki ek ödemeyle bu tutar, 4 bin 534-4 bin 934 lira arasına çıkacak. Kaynak: Takvim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here