Sağlık Yatırımlarının Vizyon Projeleri Şehir Hastaneleri Hızla Yükseliyor

Yapımı devam eden Kayseri şehir hastanesi 1584 yatak kapasitesi, son teknoloji ve tıbbi donanımıyla bölgenin sağlık üssü olacak

Kayseri’yi ziyaret eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yapımına devam edilen bölge hastanesine gelerek, incelemelerde bulundu. Burada yetkililerden bilgiler alan Müezzinoğlu, hastanenin odalarını gezdi.

İncelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Mehmet Müezzinoğlu; “Şehir Hastaneleri Projeleri Türkiye’nin sağlık alanında en önemli projeleri ve bu projeleri inşallah seneye bu vakitlerde yaklaşık 7 bin 500- 8 bin yatak kapasitesini devralmış olacağız. Türkiye bölgesinde güçlü bir sağlık merkezi olmanın en önemli ayağı bu hastanelerimiz olacak. Bu anlamda bu şehir hastanelerinin ilki olan Kayseri şehir hastanemiz yaklaşık bin 600 yatak kapasiteli. Fizik tedavi hastanesiyle, genel hastanesiyle, kadın, doğum, çocuk hastanesiyle, onkoloji merkeziyle hem Kayseri için hem bölge için hem de Türkiye için çok önemli güçlü merkez olacak. Kayseri şehir hastanemizi inşallah gelecek yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda, açılışını yaparak hizmete sokmayı planlıyoruz. Fizik tedavi hastanesini ziyaret ettik. Neredeyse yüzde 95 tamamlanmış. 2-3 ay içerisinde teslim edilebilecek bir durumda ama diğer binalarında önümüzdeki yılsonuna kadar inşaat faaliyetleri tamamlanacak. Ocak ayından sonrada fiziki mekânların tıbbi donanımlarla donatılmasından sonra inşallah bir aksilik olmazsa 2017 14 Mart Tıp Bayramı’nda hizmete girmeyi planlıyoruz. Bu arada Mersin, Isparta, Yozgat, Ankara Bilkent, Adana gibi şehir hastanelerimizde bu süre zarfında hizmete girmiş olacaklar. 7 bin 500-8 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’nin bölgedeki sağlık vizyonuna, sağlık alanında marka değerine çok önemli bir katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.
“Şehir hastanelerinin Türkiye’deki mimari Cumhurbaşkanımızdır”

“Bu projelerin Türkiye’de tek bir sahibi var. O da Sayın Cumhurbaşkanımız” diyen Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Cumhurbaşkanımız bu projelerin bire bir takipçisi ve bu hale gelişinin de en büyük sahibidir. Ben kendilerine milletim adına, mensubu olduğum sağlık camiası adına teşekkür ediyorum. Çünkü bu projeleri engellemek için gerek yürütmeyi durdurma kararlarıyla gerek yasal düzenlemelerimizi Anayasa Mahkemesi’ne götürerek bu ülkenin bu hizmetlere kavuşmasını, bu milletin bu fiziki mekânlarına layık görmeyen zihniyete karşı çok güçlü bir mücadele verildi. Yaklaşık 2-3 yılda bir gecikmeye sebep oldular ama bütün bunlara rağmen güçlü siyasi irade bugüne getirdi. Burada güçlü iradeler olmasaydı, çok farklı konulara ve çok farklı dedikodulara muhatap olurduk ama neticede eserler kendini göstermeye başladı.”

“Önce hayal ettik, sonra hedefleri koyduk”

“Bizim bu ülkeye, bu millete hayallerimiz var, bu millete ve bu ülkeye aşkımız var” diyen Müezzinoğlu; “Gerçekten bazıları ‘hayal’ dedi. Hayal olmazsa hedef olmaz, hedef olmazsa sonuç olmaz. Önce hayal ettik, sonra hedefleri koyduk. Bazıları bizi bu hedeflerden uzaklaştırmak için engeller çıkardı, dedikodular yaptı. Bunların hepsini aşmak da şikâyet değil, bizim aslında görevimizdi ve aştık, bugünlere geldik. Tabi son 3 yılda yalnız bizim yaşadığımız sıkıntılar değil, Anayasa Mahkemesine gittik, yürütmeyi durdurmalarla uğraştık, Meclis’te yeni kanunlar çıkartmak için muhalefetin itirazlarına, direnişlerine karşı mücadele verdik. Diğer taraftan da Türkiye adına, Türkiye’nin bu büyük projelerinden rahatsız olanların tuzaklarıyla mücadele ettik. Gezi olaylarından başlayan, 17-25 Aralık ile devam eden, peş peşe gelen seçim süreçleri, senaryolarıyla devam eden hedef, finansörleri ürkütmek, Türkiye’nin ekonomik istikrarını bozmak. Türkiye’nin ekonomik istikrarı bozulsun, güven sarsılsın, bu projelere finansman bulunamasın, bu projeler onların istediği gibi hayal olarak kalsın şeklindeki senaryoları milletçe, milletin sağduyusuyla aştık. Bu konuda siyasi iradenin istikrarına inanan finansörlere de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

#ŞehirHastaneleri #Proje #VizyonProjeleri #Hastane #manset

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here