Sağlıklı embriyolar PGS yöntemi ile artık daha net!

Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS) uygulaması ile hangi embriyonun en sağlıklı olduğunu daha net anlaşılırken, gebelik ve canlı doğum oranları artıyor ve düşük riski de belirgin oranda azalıyor

 İlerleyen yaş, tekrarlayan gebelik kaybı veya tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde Preimplantasyon Genetik Tarama yöntemi (PGS) önemli bir yer tutuyor. Blastokist safhasında (yumurta toplama yapıldıktan 5-6 gün sonra) embriyolardan hücre alınarak kromozom yapılarının incelenmesi ve normal olan embriyonun rahime nakledilmesi PGS’nin temel amaçları arasında yer alıyor.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi Klinik ve Bilimsel Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı; ‘’Özellikle kadın yaşı ilerledikçe sağlıksız yumurtalar nedeniyle gebe kalamama durumu ortaya çıkıyor ve düşük riski artıyor. Sırf deneme yanılma yoluyla, genetik ayıklama yapılmadan, özellikle ileri yaşlardaki kadınlarda, embriyonun sağlığını bilmeden körlemesine transferin hem gebe kalma süresini uzattığını hem istenmeyen düşük oranlarını artırdığını çok iyi biliyoruz.’’ dedi.

Bu yöntemle gebe kalma süresini kısalıyorANATOLIA_IMG_8498

Prof. Yaralı ayrıca; “36-38 yaşında kadınların yumurtalarının %50’si, 40 yaşında %60-65’i, 42-43 yaşında %70-75’i, 45-46 yaşında da yumurtaların neredeyse %100’ü sağlıksız oluyor. Sağlıksız yumurtalar da sağlıklı yumurtalar gibi görünebiliyorlar. Bu yumurtalar da döllenebiliyor ve embriyoya dönüşebiliyor. Ama bu sağlıksız yumurtalar ve başarısız uygulamalar, düşük riski ve Down Sendromu gibi durumları da beraberinde getiriyor. Maliyet olarak düşünüldüğünde biraz daha yüksek olan PGS yönteminde sadece %1 ve %5 yanılma payı ile birlikte hangi embriyonun en sağlıklı olduğunu daha net anlayabilmek mümkün. PGS yapıldıktan sonra normal kromozom yapılı tek embriyonun nakledilmesi ile, 38-45 yaş aralığında, düşük riski %8-10’lara gerilemekte, canlı doğum oranları ise %60-65’lere yükselmektedir. Elde edilen biyopsi örneğini NGS adı verilen güvenilirliği en yüksek metot ile değerlendiriyoruz” dedi.

#Sağlıklıembriyolar #PGS #PGSyöntemi #dahanet #net #yöntem #manşet

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here