Sağlıklı yemek uykunuzu getirir


Ne yediğini söyle bana – ben de nasıl uyuduğunu söyleyeyim sana. Birçok gıda, uykuya olumlu etkisi olan maddeler içerir.

Kimi besinde bulunan belli amino asitler ve hormonlar önemlidir. Bunlar arasında melatonin uyku hormonu ya da triptofan amino asidi vardır. Uykuya yardımcı olabilecek gıdalar arasında kiraz, süt, ceviz, somon ve fasulye bulunur.

Kiraz

Yaz, kiraz zamanı demek. Bu küçük kırmızı meyveler, sadece bol vitamin içerip tadı da güzel değil. Aynı zamanda enfeksiyona karşı koruyucu ve doğal melatonin kaynağı olarak da kabul edilirler. Journal of Agricultural and Food Chemistry’de 2001’de yayınlanan bir çalışma, örneğin Montmorency kirazının melatonin içeriğinin meyvenin etli kısmının bir gramında yaklaşık 13,5 ng olabileceğini gösterdi.

Süt ve Gece Sütü

Süt her zaman doğal bir melatonin kaynağı olmuştur. Yenilerde gece sağılan sütten üretilen süt kristalleri de buna eklendi. Bu kristaller normal süte göre 100 kat daha fazla melatonin içerir. Süt kristalleri üretiminde uzmanlaşan Tony Gnann’a göre “Bu gıdanın ilginç özelliği, sütteki doğal melatonin’in çok yüksek oranda biyoyararlanım sergilemesi ve bu nedenle de vücut tarafından çok iyi emilip işlenebilmesidir.” Bunun dışında gece sütünde vücudun melatonin üretimini hızlandıran yüksek konsantrasyonda triptofan amino asidi de bulunur. Çünkü: Triptofan, melatonin hormonunun üretiminden sorumludur. Süte veya yoğurda karıştırılarak katılan süt kristalleri yatmadan yaklaşık bir saat önce tüketilir.

Ceviz

Uyku bozukluğu bulunan kişiler, yatmadan önce bir avuç ceviz yemeyi deneyebilir. Texas’taki San Antonio Üniversitesinin nörologlarının tavsiyeleri bu yönde. Bilim insanı Russel J. Reiter’in yönettiği bu çalışma, cevizin çok iyi bir melatonin kaynağı olduğunu ve vücudun da cevizdeki melatonin’i kolay bir biçimde alabileceğini gösterdi. “Ceviz tüketildiğinde kandaki melatonin seviyesi üç kat artıyor,” diye belirtiyor Reiter.

Somon

Somon, Omega 3 yağ asitleri sınıfından doymamış dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. DHA, vücudun melatonin üretimini uyarmaya yardım edebilir. Melatonin, insanın gündüz-gece ritmini de yönetir. Somondan başka ringa balığı gibi diğer yağlı deniz balıklarında da DHA bulunur. 

Fasulye 
Fasulye ve diğer sebzelerde B6, B12 ve folik asit dahil çok sayıda B vitamini vardır. Bu vitaminler vücuda, uyku döngüsünü düzenlemede ve serotonin üretmede destek olurlar. Serotonin de insanların karanlıkta daha fazla salgıladıkları melatonin uyku hormonunun üretimi için önemli bir kaynaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here