Sağlıkta Gelişmiş Ülkeler Ligi

Novartis’in AMAC Başkanı Garcia, dünyada 2 milyar insanın ilaca ulaşamadığını belirterek, “Türkiye’de gelişmiş ülkelerdeki gibi güçlü bir sağlık sistemi var” dedi

Dünyanın sayılı ilaç şirketlerinden Novartis, Türkiye yatırımlarını genişletiyor. Türkiye’nin gerek sağlık sistemi gerekse de yatırım ortamı açısından gelişmiş ülkeler kategorisinde olduğunu söyleyen Novartis Asya-Pasifik, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (AMAC) Başkanı Carlos Garcia; “Türkiye’de güçlü bir sağlık sistemi mevcut. Nüfusun tamamına yakınının sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu, gelişmiş ülkelerde rastlayabileceğimiz olumlu bir durum” dedi.

725 MİLYON DOLAR İHRACAT

Türkiye’de uzun yıllardan beri yatırım odaklı büyüdüklerini belirten Garcia; “Halen faaliyet gösteren 4 üretim tesisimiz ile son 10 yılda 725 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye’de en fazla ihracat yapan ilaç şirketi konumundayız. İlaç sektörü tarafından gerçekleştirilen ihracatın yüzde 22’si şirketimiz tarafından yapılıyor.” dedi.

İLACI TÜRKİYE’DE GELİŞTİRİYOR

Novartis, Türkiye Ülke Başkanı Peter Catalino özellikle Araştırma- Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarında Türkiye ile olan işbirliğinin arttığını ifade ederek ve Türkiye’de daha çok geliştirme tarafına yoğunlaştıklarını belirtti ve şunları söyledi; “Türkiye’deki pek çok hekim ile bu kapsamda çalışıyoruz. Ayrıca klinik araştırmalar konusunda ülkenizde ciddi ilerlemeler kaydediliyor. Türkiye’de bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların yüzde 25’i şirketimiz tarafından yapılıyor. Bu alandaki yatırımlarımız devam edecek.”

#sağlık #novartis  #amac #sağlıktagelişmişülgelerligi  #manset

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here