“Sağlıkta Milli Teknoloji Hamlesi”

“Sağlıkta Milli Teknoloji Hamlesi” TÜSAP Toplantısı ve 6. Yıl Zirvesi; Kamu, üniversite, STK ve özel sektör temsilcilerinden seçkin davetlilerin katılımı ile Baykar Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nde “Sağlıkta Milli Teknoloji Hamlesi” ana başlığı ile gerçekleştirildi.

T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı ve TÜSAP Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı ve TÜSAP Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Şuayip Birinci, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, İstanbul İl Sağlık Müdürü ve TÜSAP Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemal Memişoğlu olmak üzere, sağlık sektöründe kritik görevlerdeki 100’ün üzerinde seçkin davetlinin katılımı ile gerçekleşen TÜSAP Zirvesi’nde, 2022 yılının sektör değerlendirmesi yapıldı.

Sağlık alanında politika yapıcılar için bilgi ve kaynak üreten bir düşünce platformu olan TÜSAP’ın altıncı yılını doldurduğunu ifade eden Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Selçuk Bayraktar’ın toplantı için Özdemir Bayraktar Milli Teknoloji Merkezi’nin kapılarını açarak Zirve’ye ev sahipliği yapmasının sadece bir mekân ağırlaması olmayıp, aynı zamanda bir ufuk ağırlaması olduğunu söyledi. Baykar’ın öz sermayesiyle milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğinden bahseden Aydın, Kızılelma’nın bir insanın yaşamında nasıl bir motivasyon sağladığını da Selçuk Bayraktar’ın iş azmi ve geniş vizyonunda gördüklerini belirtti.

“Baykar’ın başarısı ‘ahlak’ ve ‘adalet’ üzerine inşa edilen genetik kodunda gizlidir.”
Toplantının ev sahibi ve ana konuşmacısı olan Selçuk Bayraktar, ilgiyle izlenen sunumunda insansız hava araçlarındaki başarı hikâyesinden yola çıkarak, Teknofest ve Can sağlığı Vakfı çalışmalarını anlattı. IHA ve SIHA sistemlerinin geliştirilmesinin arkasında yatan motivasyonu, zorlukları, en ağır hava ve arazi koşullarında pes etmeden yapılan çalışmaları anlatarak katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Konuşmasında pandemi döneminde Arçelik, ASELSAN, Baykar ve Biosys olmak üzere 4 kurumun iş birliği ile yerli solunum cihazının üretiminde rol aldıklarından bahseden Bayraktar, böylelikle çok sayıda ülkeye bu cihazı göndererek, o ülkelerin halklarına dokunabildiklerini ve hayatlarında değişiklik yapabildiklerini söyledi. Psikiyatri ve onkoloji alanında çalışması amacıyla kendi kaynakları ile kurdukları Can sağlığı Vakfı ve Can sağlığı Bağdam’ın hedeflerinden de söz eden Bayraktar, bu kurumların genetik, biyoloji ve onkoloji alanlarında faaliyetlerini sürdüreceklerini söyledi.

Vizyon toplantılarının sonuçları paylaşıldı
Zirve’de, TÜSAP Yürütme Kurulu Üyeleri tarafından 2022’de yapılan 4 vizyon toplantısının sonuçları sunuldu. Ciddi emeklerle gerçekleştirilen bu toplantıların neticelerini bir arada dinlemek, katılımcılar için bir yıllık hafızanın yenilenmesi adına yararlı oldu.

Sağlık teknolojileri, sağlık hizmet sunumu, ilaç ve eczacılık ile sağlık finansmanı alanlarında yılda 4 kez gerçekleşen vizyon toplantıları, yıl sonunda yapılan zirve ile raporlanarak kamu otoritelerinin ve karar vericilerin dikkatine sunuluyor.

TÜSAP Zirvesi, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ve Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği (TİSD) ile Abbott, Atabay, Eczacıbaşı, Gilead, Janssen, Roche ve Takeda firmalarının katkıları ile düzenlendi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here