Sağlıkta ‘Türkiye’de üret teşviği al’ dönemi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, “Hizmete girecek şehir hastaneleri için çok ciddi alımlar yapılacak. Bunun için de ilgili firmalardan, fabrikalarını Türkiye’de kurması istenecek” dedi

Büyük oranda yurt dışından temin edilen ve ülkeden milyonlarca dolar döviz çıkmasına neden olan ilaç, aşı ve tıbbi cihazların Türkiye’de üretilebilmesi için uzun dönem alım garantisi ve vergi muafiyeti gibi teşvikler getirilerek yerli sektörün önü açılacak. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlık alanında başta ilaç, tıbbi malzeme ve cihaz olmak üzere ciddi oranda tüketim gerçekleştirildiğini belirterek, bunların Türkiye’de üretilebilmesi, istihdam sağlanması ve araştırma ve geliştirmenin artırılmasının hedeflendiğini bildirdi. Bu amaçla “Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi” oluşturulduğunu dile getiren Gümüş, sağlık endüstrileri alanındaki yatırım, üretim ve ihracatın artırılması, teknolojinin geliştirilmesi için fiyatlandırma, geri ödeme, ruhsatlandırma, kamu alımları, kamu destekleri, ticaret politikaları, sağlık teknolojisi politikaları, veri yönetimi, özel kesimle diyalog gibi hususların bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi ve koordine edilmesinin amaçlandığını ifade etti. Gümüş, bu komite tarafından yürütülecek çalışmalarla yerli sanayinin önünün açılacağını vurgulayarak, “İlaç ve tıbbi cihazda yerel üreticinin yolunun açılması, teşvik sağlanması, teknik yöntemlerle finans garantileri ve uzun dönem alım teminatı verilmesi sağlanacak. Üretimin yerli işletmelerle yapılamaması durumunda yabancı ürünün mutlaka Türkiye’de, yerli bir şirketle işbirliği yapılarak üretilmesinin teşvik edilmesi için çalışma yapılacak” diye konuştu.

Teşvik için ön şart, fabrikayı Türkiye’de kurmak

Gümüş, hizmete girecek şehir hastanelerinde kullanılacak malzeme ve ürünlerin temininin de komitede ele alınacağını bildirdi. Gelecek üç yıl içinde MR, monitör, tomografi, ultrason, yatak ve ameliyathane malzemesi gibi çeşitli ürünlerde çok ciddi alımlar yapılacağını anlatan Gümüş, “Bunun için de ilgili firmalardan, fabrikalarını Türkiye’de kurması istenecek. Firmanın yerli bir işletmeyle işbirliği yaparak üretime geçmesi halinde, ihtiyacı kendisinden temin edeceğimizin garantisini vereceğiz. Özellikle tıbbi teknolojide yerel üretimi sağlamak istiyoruz” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here