Sağlıktaki son teknolojiler EXPOMED Fuarı’nda görücüye çıktı

Elektromekanik yürüme cihazlarından, kanama kontrolünde yüzyılın buluşu olarak adlandırılan Bloodstopper’a, hava ile çalışan bel fıtığı kemerinden Türkiye’de ilk kez uygulamaya alınacak olan termal termografi görüntüleme sistemine kadar medikal sağlıktaki son gelişmeler, Avrasya’nın en büyük medikal sağlık fuarı EXPOMED ’de bir araya geldi

Medikal cihaz, ekipman ve teknolojilerin sergilendiği, medikal trendlerin ve bilimsel etkinliklerin takip edildiği Türkiye ve Avrasya’nın en büyük fuarı EXPOMED, 24 Mart Perşembe günü T.C Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımı ile açıldı. Medikal sağlık sektöründeki son teknolojiler ile donatılmış ürünler ise fuarda büyük ilgi gördü.

Bloodstopper, kanama kontrolünde yüzyılın buluşu

Acil durumlarda kullanılmak üzere hayat kurtaran teknoloji BloodStopper, kanama kontrolünde yüzyılın buluşu olarak nitelendiriliyor.  Vücut dışı yaralanmalar, travmatik kesitler, diş operasyonları, spontane ya da cerrahi girişimler sonrası oluşan minör ve majör kanamaların kontrolünde kullanılan uygulamada, süratle çözüm alınabiliyor. Ambulanslar, acil servisler, ilkyardım merkezleri, hastaneler, itfaiyelerde kullanılan ürünün öne çıkan en önemli özelliklerinden biri de bitkisel içerikte olması.

Kanserli hücrelerin gözlemlenmesinde ilk adım artık ‘Medikal Termografi’ olacak

Mistelektronik, 2013 yılında Sanayi Bakanlığı Tekno Girişim Projesi kapsamında kurulan startup firmalardan biri. TÜBİTAK tarafından desteklenen projeleri bugün artık hayata geçmiş durumda. İnsan vücudundaki sıcaklık değişimlerini algılayan ve doktorların belirli hastalıklara ve bozukluklara erken tanı koymasını sağlayan, geleneksel görüntüleme sistemleri ile tespit edilemeyen hastalıkların teşhisine yönelik fizyolojik görüntüleme sistemi olan cihaz, FDA tarafından da onaylı. Medikal termal görüntüleme sistemiyle özellikle meme kanserinde erken tanımlamayı kolaylaştıracak cihaz,  2016 yılı sonunda piyasada olacak. Kanser erken teşhisi için ilk adım olan cihazın değeri 32.bin Euro.

Felçli ve travmatik beyin yaralanması geçiren hastalara umut ışığı

Expomed fuarında sergilenen diğer bir teknoloji ise, Robotik Mobilizasyon Cihazı. Omurilik felçli (yürüme engelli) bir insanı ayağa kaldırıp, ayakta hareket ettirerek kullanıcıya kazadan önceki hayatına dönme imkânı sağlamak amacıyla üretilen cihaz, kullanıcıya hem sağlık hem de ekonomik açıdan fayda sağlıyor. Yürüyüş bandı üzerinde hasta vücut ağırlık desteğine sahip lokomotor terapisi için tasarlanan cihaz, ayakta duramayan ve uzuvlarını hareket ettiremeyen hastalarda terapist desteği olmadan duruş, yürüyüş ve dönme yeteneğinin gelişimini sağlıyor. Gelişmiş robotik rehabilitasyon sistemi, omurilik yaralanmaları, felç,  beyin felci, travmatik beyin yaralanması ve kalça ameliyatı sonrası yürüme bozukluğu olan hastalarda iyi sonuçlar veriyor.

Bu yıl 23. kez sağlık sektörlerinin karar vericilerini bir araya getiren fuar, 27 Mart 2016 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

#Expomed #Expomedfuarı #sağlıktakisonteknolojiler #enbüyükmedikalsağlıkfuarı #medikal #sağlık #manset

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here