Sanofi ve Pasteur Enstitüsü İşbirliği ile Yenilikçi Biyomedikal Araştırmaları Destekleyecek Dört Yeni Ödül


480,000 Euro değerindeki ödül, yaşam bilimlerinde gerçek bir ilerlemeyi ve özellikle gözardı edilen tropik hastalıklar, aşı geliştirme, ilaçlara karşı direnç ve yaşlılığa yönelik tedavi edici yaklaşımlar verejeneratif tıp konularında önemli sağlık sorunlarına çözüm getiren dört yenilikçi araştırma projesini destekleyecek. Yarışmaya Türkiye’den de aşı üzerine çalışan araştırmacılar da çağırılıyor. 

Ödül jürisinde JohnHopkins Üniversitesi’nden 2003 Kimya Nobel Ödülü sahibi Prof. Peter C. Agre, California Üniversitesi’nden 2009 Tıp Nobel Ödülü sahibi Prof. Elizabeth H. Blackburn, Pasteur Enstitüsü Bakteri-Hücre Etkileşimi Birim Başkanı Prof. Pascale Cossart, Pasteur Enstitüsü Başkanı Prof. Alice Dautry, Çin Mühendislik Akademisi Başkan Yardımcısı ve Pekin Birleşik Tıp Fakültesi ve Çin Tıp Bilimleri Akademisi Başkanı Prof. Depei Liu, Sanofi İlaç Erişimi Başkan Yardımcısı Dr. Robert Sebbag ve Sanofi Küresel AR-Ge Başkanı Dr. Elias Zerhouni yer alıyor.

Pasteur Enstitüsü Başkanı Alice Dautry, yaptığı açıklamada “Bu ödüllerle Pasteur Enstitüsü, dünyada zarar görmeye en açık topluluklar ve ciddi ölçüde artmakta olan hastalıklar  konusunda yapılacak olan araştırmalara destek olarak
toplum sağlığına katkıda bulunma kararlılığını bir kere daha vurgulamıştır” 
dedi.

Sanofi Küresel Ar-Ge Başkanı Elias Zerhouni ise, “Pasteur Enstitüsü ile birlikte oluşturduğumuz ve hastaların hayatlarıyla kamu sağlığının kilit noktalarında gerçek bir fark sağlayabilecek araştırma ekiplerinin tanıtımı ve desteklenmesini sağlayacak bu ortak girişim konusunda gerçek bir heyecan duyuyorum” diye konuştu. Zerhouni, sözlerini “Sanofi-Pasteur Enstitüsü Ödülleri iki kuruluş arasında eskiye dayanan ortaklığa eklenen bir halkadır” diye
tamamladı.

Dünya çapında ilgili konularda çalışmalar yürüten araştırmacılar başvurularını 20 Nisan 2012 tarihine kadar yapabilecekler. Ödüller Kasım 2012’de Paris’te Pasteur Enstitüsünde sahiplerini bulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here