Sealed Air’in İşbirimi Diversey, Havuz Hijyenine Yönelik Kusursuz Çözümler Sağlıyor


Sealed Air’in işbirimi Diversey,  profesyonel hijyen sağlayan ürün ve sistemleriyle yaz mevsiminde de havuzlu işletmelerin, komplekslerin ve sitelerin hayatını kolaylaştırıyor.

Havuz mevsiminin açılmasıyla önem kazanan havuz hijyeni uygulamalarının ne derece doğru yapılıp yapılmadığına dikkat çeken Diversey, her konuda olduğu gibi bu konuda da kusursuz hijyen çözümleri sağlıyor.

İşletmelerin, komplekslerin ve sitelerin havuzlarının hijyeni sağlık açısından büyük önem taşıyor. Dünya Sağlık Örgütü, bulaşıcı hastalıkların %80’inin kirli sulardan kaynaklandığını belirtiyor. Birçok hastalık,  insan veya hayvanların patojen saçan dışkılarının su veya gıdaları kirletmesi ve daha sonra bunların tüketilmesiyle dışkı-ağız rotalı bir yolla bulaşıyor. Bunu destekler nitelikte yapılan incelemelerde de; Tifo, Kolera, Dizanteri, Lejyonella, Rota, Hepatit A dezenfeksiyonunun uygun hijyenik şartlarda olmayan yüzme havuzlarının suyu ile bulaşabileceği belirlenmiştir.

Bu noktada hijyen standartlarının nasıl oluşturulacağı ve bu standartların sürdürülebilirliğinin ne şekilde sağlanacağı önem kazanmaktadır. Bu konuda, özellikle de konaklama sektöründe tesis işletmecilerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgelerde belirtilen hususlar yeterince irdelenmediği ve uygulanmadığı taktirde havuzlarda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik problemlerin yaşanmasının önüne geçilmesi imkansızdır.

Sealed Air Kanal Yönetimi İş Geliştirme Müdürü Fatih Pullu, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye uyan işletmelerin ‘Temiz Havuz Sertifikası’ almaya hak kazandıklarını söylüyor. Havuz tedariği yapacak işletmelerin ise, bu noktada bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Tüm kullanılan ürünlerin, dezenfektan ise biyosidal ürün ruhsatına, değil ise bildirim ruhsatına sahip olması gerekiyor ve bu ruhsatlar zorunlu tutuluyor. Tedarikçileri bu konuda sorgulamak en uygun yöntem olarak gösteriliyor. Denetlemelerde izinsiz ürün tespiti sonrasında işletmeler için yasal süreç başlatılabiliyor. Tedarikçilerin Havuz Panosu (sıcaklık, serbest klor, Ph bilgilerinin havuz kullanıcılarına sergilendiği görseller) veya uyarı levhaları ile işletmeciye değer katabilmesi esas alınıyor. Bu analizler doğrultusunda işletmeler bütçeleri konusunda bir havuz tedarikçisi seçiyorlar.

Diversey olarak; Divergard markalı havuz suyu şartlandırma ürün portföyü, açık ve kapalı havuzu olan işletmelerde havuz sularının Sağlık Bakanlığı’nca belirtilen parametrelerde şartlandırılmasını sağlayacak ve sorunlara çözüm üretecek ürünlerden oluşuyor. Divergard havuz kimyasallarının tamamı Sağlık Bakanlığı tarafından izinli olarak üretiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here