Sektörel En İyi İşverenler™ listeleri açıklandı

Sektörel En İyi İşverenler™ listeleri açıklandı! Great Place To Work® Sertifikası™ sahibi organizasyonların dahil olduğu sektörel En İyi İşverenler™ listeleri açıklandı. Yaklaşık 850 bin çalışanın iş yeri deneyimine ilişkin bildirimine dayanan analizler sonucunda hazırlanan listeler, Türkiye’deki çalışan nüfusunun iş yerleri içerisindeki deneyimlere ışık tutuyor.

Great Place To Work® tarafından açıklanan Türkiye’nin en kapsamlı sektörel En İyi İşverenler™ listeleri 24 Ağustos 2023’te açıklandı. 6 farklı sektöre özel olarak açıklanan “Finansal Hizmetler ve Sigortacılık”, “Üretim & İmalat”, “Teknoloji”, “Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler”, “Sağlık Hizmetleri ve Farma” ve “Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri” listelerinde, çalışan deneyiminde fark oluşturan şirketler yer aldı.

Sektörel listeleri, değişen Türkiye koşullarında beyaz, gri ve mavi yaka çalışanların organizasyonlarını nasıl değerlendirdiklerini gösterirken zorlaşan ekonomik koşullar, depremler ve seçim süreci, toplumun tüm kesimlerini derinden etkiledi. Great Place To Work® tarafından gerçekleştirilen araştırma, en geniş çalışan deneyimini yansıtan analiz olarak öne çıkıyor.

Eyüp Toprak: “Türkiye’nin en değerli varlığı insanlarımız!”
Great Place To Work® CEO’su Eyüp Toprak: “Ülkemizdeki çalışan nüfusunun büyük bir kesiminin sesini yansıtan sektörel listelerimiz, bize adeta Türkiye’nin dört bir yanındaki işverenlerin, çalışan gözünden performansını yansıtıyor. Çoğu ihracat odaklı organizasyonu barındıran listelerimiz, sürece katılanlara global çaplı bir kıyaslama imkânı sunmasıyla da oldukça önemli. Listede yer alan şirketler, farkla diğer tüm şirketlere örnek teşkil ediyorlar. Hep dediğimiz gibi dijital çağda, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en değerli varlık İNSAN. İnsan odaklı yaklaşım, sektör fark etmeksizin, sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için büyük öneme sahip” dedi. Sektörler arasında çalışan nüfus yoğunluğu ile eğitim seviyesinin fark oluşturduğuna da değinen Toprak, “Üretim, imalat ve lojistik gibi mavi yakanın ağırlıklı olduğu sektörlerde insani yaklaşım konusunda gelişme kaydedilmesi gerekirken entelektüel becerilerin öne çıktığı finansal hizmetler ve sigortacılık, teknoloji ve danışmanlık ve profesyonel hizmetler gibi alanlarda çalışanlar hak ettikleri ücreti alamadıklarını düşünüyorlar. Değişen ekonomik koşullar ve enflasyon baskısı, çalışan bağlılığı ve nitelikli iş gücüne erişim adına işverenlerin ücret politikalarını yeniden gözden geçirmelerini gerektiriyor” dedi.

Harika işyerleri, Great Place To Work® Sertifikası™ ile belgeleniyor
Great Place To Work®, farklı büyüklük ve sektörlerdeki organizasyonlara 30 yıldan fazla süredir mükemmel iş yeri olmaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda ölçmeler yaparak, araştırma ve danışmanlık hizmeti veriyor. Bu bağlamda Great Place To Work®, çalışanların mevcut işyerlerindeki deneyimine odaklanan Trust Index™ anketi ve Culture Audit™ for All metodolojisiyle organizasyonun herkes için harika bir iş yeri oluşturmadaki deneyimlerini ölçümlüyor, raporluyor ve yol haritaları çıkartıyor. Sektörel listeler oluşturulurken kullanılan Trust Index™ verileri, sektör özelinde en iyilerle olması gerekenleri ortaya koyuyor.

ÇALIŞAN DENEYİMİ SONUÇLARINDA ÖNE ÇIKANLAR
(Trust Index™ anket ifadeleri)

En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri & Farma Listesi:
En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri ve Farma liste şirketlerinin çalışanları %87 oranında yöneticilerin, sürekli kontrole gerek duymadan da çalışanların iyi işler yapacaklarına güvendiğini belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %29 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %82 oranında organizasyonlarını çalışmak için harika bir iş yeri olarak tanımlarken, standart şirketlerde ise bu oran %55.

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri & Farma

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Daııchı Sankyo
 2. Koç Yaşa Çok Yaşa Medikal

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Dentakay Dental Clınıc
 2. Lılly Türkiye
 3. Vanıty Estetik

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Straumann Group Turkey
 2. Novartis
 3. Novo Nordisk Türkiye
 4. AbbVie
 5. Eczacıbaşı Monrol

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. AstraZeneca Türkiye
 2. Birgi Mefar Ilaç

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here