“Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın”

 Sanofi’nin, üniversite öğrencileri arasında başlattığı, bu sene ikincisi düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” adlı proje yarışmasında kazananlar belli oldu.

Ar-Ge’ye önemli y1447325459_Sanofi_Turkiye_Ulke_Muduru_Fabrizio_Guidi_Birinci_Basak_Kebapciatırımlar yapan Sanofi Grubu, yenilikçi ve etkin tedavi yöntemlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de diyabet konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sanofi öncülüğünde başlatılan ve bu yıl ikincisi düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışmasının kazananları belli oldu.

Diyabetli hastaların günlük hayatlarını kolaylaştıracak fikirler üretilmesi amacıyla yürütülen yarışmada ürün kategorisinde Başak Kebapçı’nın “Kansız/Acısız Sürekli Glikoz Ölçümü’’ projesi birinci olurken, servis kategorisinde de Emre Uzun Han ve Engin Can Yıldız’ın ortak projesi “Geleceğe Sağlıklı Adımlar” birinci oldu.

Yarışmada ürün kategorisinde ikinciliği, “Enigma” projesi ile Oğuzhan Mete Öztürk, servis kategorisinde ikinciliği de “Diabe-dessert” projesi ile Ömer Keskin kazandı. Yarışma sonucunda ürün ve servis kategorilerinde birinci olan genç mucitlere 20’şer bin TL, ikincilere ise 10’ar bin TL ödül verildi. Yarışmada Mansiyon ödülünü “Konuşan İnsülin Kalemi” projesiyle Elif Altın aldı.

Dereceye girenler tüm Türkiye’den gelen 199 başvuru arasından seçildi
Diyabetli hastaların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak buluşların ortaya çıkması amacıyla düzenlenen “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışmasına Türkiye’nin farklı üniversite ve fakültelerinden toplam 199 başvuru yapıldı. Tıp, eczacılık ve mühendislik gibi farklı disiplinlerden öğrencilerin katıldığı yarışmada dereceye giren projeler, Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Diyabetle Yaşam Derneği Başkanı Emine Alemdar, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr
. Aybek Korugan, Marmara Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli, Doğuş Üniversitesi Öğreti1447325457_SBDK_Juri_Pelin_Yunudoglu_Fabrizio_Guidi_Temel_Yilmazm Üyesi Prof. Dr. Mitat Uysal, Ulusal Beslenme Platformu 2. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Pala, gazeteci ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan ve Sanofi Diyabet ve Yenilikçi Ürünler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu’nun da aralarında bulunduğu, kendi alanında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda belirlendi.

Diyabet konusunda farkındalık yaratıyoruz
Yarışmanın ödül töreninde konuşma yapan Sanofi Türkiye Ülke Genel Müdürü Fabrizio Guidi, “Diyabet dünyada ve Türkiye’de her geçen gün daha fazla insanı etkiliyor. Sanofi Türkiye olarak dünyanın mücadele ettiği diyabetle ilgili öncü çözüm ve tedavi yöntemleri geliştiriyor ve bu alanda Ar-Ge’ye önemli yatırımlar yapıyoruz.’’ dedi. Yarışmada juri üyesi üyesi olarak yer alan Sanofi Diyabet ve Yenilikçi Ürünler İş Birimi Direktörü Pelin Yunusoğlu ise ‘‘Sosyal sorumluluk projelerimizle diyabet konusunda farkındalık yaratacak çalışmalar yürütüyoruz. Bu çerçevede diyabetin kamuoyu gündemine taşınması ve diyabetli hastaların karşılaştıkları sorunlara ışık tutmak amacıyla başlattığımız “Sen Bul Diyabet Kolaylaşsın” proje yarışmasının bu yıl ikincisini düzenledik” şeklinde konuştu.

Dünyada her 7 saniyede 1 kişinin diyabete bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettğine dikkat çeken Türkiye Diyabet Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Bu projeyle, Türkiye çapındaki genç beyinleri, diyabetli hastaların hayat kalitelerini yükseltecek buluşlar sunmaya özendirmeyi ve ölümle sonuçlanabilen diyabet hastalığıyla ilgili farkındalığı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi.
Ürün kategorisinde birinciliği ‘‘Kansız/Acısız Sürekli Glikoz Ölçümü’’ projesi aldı
Ürün kategorisinde yarışmanın birincisi ODTÜ öğrencisi Başak Kebapçı NIR’le MEMS teknolojisi kullanarak geliştirdiği projesi ile çok sık parmaktan glikoz testi yapmak zorunda olan diyabetli hastaların iğnesiz ve acısız sürekli glikoz ölçümü yapmasını sağlayarak, hastanın yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.
Servis kategorisinin birincisi “Geleceğe Sağlıklı Adımlar” projesi oldu
Yarışmada Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Emre Uzun Han ve Ege Üniversitesi öğrencisi Engincan Yıldız ortak olarak geliştirdikleri proje ile servis kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Proje, diyabetli hastalarla birlikte potansiyel diyabet hastaları ve tüm bireyleri diyabet hakkında bilinçlendirmek ve hastalığın kontrol altında tutulduğu takdirde sağlıklı bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here