SGK, Özel Sağlık Kuruluşlarıyla da Uzlaşmaya Hazırlanıyor

SGK, Özel Sağlık Kuruluşlarıyla da Uzlaşmaya Hazırlanıyor

Özel hastaneler, hastadan SUT fiyatının yüzde 100’üne kadar fark alabilecek. SGK “SUT fiyatlarını artıramayız ama 1 katına kadar ilave fark ücreti alabilirsin” diyecek.

Özel Hastaneler, SGK’lı hastalardan ‘en fazla bir katına kadar’ ücret talep edebilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eczanelerin ardından özel sağlık kuruluşlarıyla da el sıkışmaya hazırlanıyor. Geçen yıl sonunda sona eren ve birçok özel hastanenin yenilemediği protokol için taraflar geçen hafta sonu Antalya’da bir araya geldi. 500 özel hastanenin temsilcisinin katıldığı toplantıda ana talepler 2 başlık altında toplandı. Özel sağlık kuruluşları, 2007’den bu yana artırılmayan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarına rağmen enflasyonun bu sürede yüzde 40 arttığını belirterek, ‘bu fiyatlarla işletmeleri döndüremediklerini’ vurguladılar. Kuruluşlar son noktada ‘ya SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlarını artırın, ya da geliri olan vatandaştan istediğimiz kadar fiyat farkı almamıza izin verin’ şeklinde taleplerini iletti.

100 TL SGK’DAN 100 TL HASTADAN

SUT fiyatlarına göre özel hastanelerden hizmet alan SGK, bu talebe sıcak bakmıyor. Yetkililer, SUT fiyatlarını artırmanın söz konusu olmayacağını belirtirken, SGK’lı hastalardan alınan fark ücretlerinin artırılmasına yeşil ışık yaktılar. Yeni düzenlemeye göre, hastanelerdeki sınıflandırma kalkacak. Mevcut protokolde hastaneler 5 sınıfa ayrılıyor ve bu hastaneler yüzde 30’dan yüzde 70’e kadar SGK’lılardan fiyat farkı alabiliyorlar. Yeni uygulamada özel hastanelerin tümü, SGK’lı hastalardan SUT fiyatının yüzde 100’üne kadar fark alabilecek. Özel hastane, 100 TL’lik tedavi ücreti için hastadan da 100 TL talep edebilecek; SUT fiyatlarının 1 katına kadar ilave ücret talep edebilecek. Tarife vatandaşın görebileceği yere asılacak.

‘REFERANS’ UYGULANSIN!

2003’ten beri SUT fiyatlarının değişmediğini belirten Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Cevat Şengül, “İlaç üreticilerini örnek alıp yüzde 60’lık indirimi anlatıyorlar. O zaman referans fiyat bizde de uygulansın. 5 Avrupa ülkesindeki en düşük ücretler üzerinden yüzde 80 indirime razıyız” demişti.

(HT Sağlık)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here