Sigaradan kurtulmak artık imkansız değil


Sigara bırakma kampanyalarına rağmen her 8 saniyede bir kişi sigara kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor.

Yapılan araştırmalar her 8 saniyede bir kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini ortaya koyarken kaç yaşında olursanız olun sigarayı bırakmanın ömrünüze ömür katacağı da belirtiliyor. New England Journal Tıp dergisinde 24 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan araştırmaya göre kadın sigara tüketicilerinde tütün kullanımına bağlı ölüm oranları erkek sigara tüketicilerinin ölüm oranlarını yakaladı. Her iki cinsiyette de özellikle 40 yaş öncesi sigarayı bırakmanın sigaraya bağlı gelişen hastalıklardan ölüm riskinin ciddi derece azalttığı gösterildi. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle açıklama yapan Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez tiryakilere sigaradan kurtulmanın imkansız olmadığını hatırlatarak, sigara bırakmanın püf noktalarını açıkladı.

Tütün kullanımının zararlarını ispatlayan onlarca bilimsel araştırmaya ve sigara bırakma kampanyalarına rağmen her 8 saniyede bir kişi sigara kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Akciğer kanserinden kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlayan sigara, Türkiye’de ise yılda 100 bine yakın kişinin ölümüne neden oluyor. Sigarayı bırakmanın tiryakilere imkansızmış gibi gelse de milyonlarca kişinin başarılı olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Sigarayı Bırakma Kliniği Sorumlusu Dr. Esra Sönmez Duman, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde tüm sigara kullanıcılarına; “Bu önemli günde kendiniz ve sevdikleriniz için bir karar alın, sağlığınıza yatırım yapın ve sigarayı bırakın. Hiçbir zaman çok geç olmadığını unutmayın” dedi.

Sigaranın bırakıldığı ilk günden itibaren olumlu etkilerinin görülmeye başlayacağına işaret eden Dr. Esra Sönmez Duman, “Kalp hızınızın ve kan basıncınızın sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren normale dönmeye başlayacak, dolaşım ve akciğer fonksiyonlarınız birkaç haftada düzelme gösterecek. Kalp krizi riskiniz ise ilk 2 yıl içinde göreceli olarak azalacak” dedi ve bu kararı hayata geçirmek için izleyecek 10 kilit adımı sıraladı.

NEDENLERİ YAZIN: Sigarayı bırakmak için en önemli kişisel nedenlerinizi yazın. Kişisel motivasyonun sigarayı başarılı bir şekilde bırakmak için en önemli etken olduğunu unutmayın. Sigara içme isteği duyduğunuz zamanların kaydını tutun. Böylece tetikleyen unsurları tespit eder, önlemlerinizi alabilirsiniz.

TARİH BELİRLEYİN: Sigarayı bırakmak için takviminizden bir tarih işaretleyin ve bu günü değiştirmeyin.

SİZİ BIRAKMA SÜRECİNDE NELERİN BEKLEDİĞİNİ BİLİN: Tüm sigara tiryakileri bırakma sürecinde farklı düzeylerde yoksunluk yaşar. Nikotin yoksunluğuna karşı hissedilen fiziksel belirtiler (gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, vb) yaklaşık 2-8 hafta sürer. Şiddetli yoksunluk durumlarında şikayetler 3 aya kadar devam edebilir.

TETİKLEYİCİLERDEN UZAK DURUN: Diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği sosyal ortamlar gibi sigara içme isteğinizi tetikleyen durumlardan uzak durun. Normalde sigara molası için aldığınız zamanlarda kısa bir yürüyüşe çıkın.

PLANLI, PROGRAMLI OLUN: Sigarayı bırakma programlarının ideali 4 hafta ile 8 hafta uzunluğunda olanlardır. İyi programlar konu hakkında uzmanlaşmış hekim ve psikologlarla birebir görüşmeler de içerir.

KİLONUZ İÇİN ÜZÜLMEYİN: Sigara içenlerin üçte biri bıraktıklarında kilo alır. Bununla birlikte, bu kişilerin yüzde 90’ı bu kiloyu 1-2 yıl içinde verir.

SİGARAYI BIRAKMAYA YARDIMCI İLAÇLARI KONUSUNDA BİLGİ ALIN: Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak için bir Göğüs Hastalıkları uzmanından görüş ve yardım alın.

NİKOTİN TERAPİSİ : Sakız veya bant şeklinde nikotin tedavisi bırakmanıza yardımcı olabilir.

BIRAKTIĞINIZI DUYURUN: Aile ve arkadaşlarınızın sigarayı bırakmaya çalıştığınızı bilmelerini sağlayın. Sigara içme isteğinizi önlemek için desteklerini isteyin.

CESARETİNİZİ KIRMAYIN: Sigarayı bırakmakta başarılı olanların birçoğu bu alışkanlıktan kurtulmak için uzun yıllar boyunca ortalama 4 kez sigarayı bırakmayı denediklerini itiraf ediyorlar. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede başaramayacağınız anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here