Stanford Üniversitesi’nden Down Sendromu Konferansı


Down sendromunda bilişsel kapasite artışını desteklemeye yönelik çalışmalarda bulunan, Stanford Üniversitesi Down Sendromu Araştırma Laboratuvarı Başkanı Doç Dr. Ahmad Salehi Down Sendromu Derneği’nin davetlisi olarak Türkiye’ye geliyor. Son araştırmasıyla Down sendromu ve Alzheimer’da bilişsel kapasite artışını destekleyen sonuçlar elde eden Salehi, 21 Mart Down Sendromu Günü’nde, Çırağan Palace Kempinski’de özel bir konferans verecek.

Down sendromluların yakınları ve doktorların ücretsiz olarak katılabileceği konferans 21 Mart Perşembe günü, 17.30’da başlayacak.

Down sendromu konusunda farkındalığı artırmak ve Down sendromlu kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışan Down Sendromu Derneği (www.downturkiye.com), 21 Mart’ta özel bir etkinlik düzenleyecek. Down Sendromu Derneği’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Stanford Üniversitesi Down Sendromu Araştırma Laboratuvarı Başkanı Doç. Dr. Ahmad Salehi, Çırağan Palace Kempinski’de bir konferans verecek.

Down sendromu hakkındaki çalışmalarıyla dünya çapında takip edilen ve son araştırmasıyla Down sendromunda bilişsel kapasite artışını desteklemeye yönelik çalışmalarda gelişme elde eden nörobiyoloji uzmanı Dr. Salehi, Down sendromlu ve Alzeheimer’lı fareler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları hakkında bilgilendirmede bulunacak.

21 Mart’ın Down sendromlu bireyler hakkında toplumsal bilinç oluşturmak açısından önemli bir fırsat olduğunu belirten Down Sendromu Derneği Başkanı Gün Bilgin, “Son kırk yılda gerçekleşen gelişimci ve kapsayıcı tutuma rağmen, birçok ülkede Down sendromlu bireyler hala ayrımcılık ve önyargı ile karşı karşıya kalıyor. Oysa Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamaları büyük önem taşıyor.  Ahmad Salehi’yi Türkiye’ye davet ederek dünyada bu alandaki en son gelişmeleri hem doktorlar hem de down semdromluların yakınlarıyla paylaşmak istedik. Bunun gibi farkındalık oluşturacak organizasyonların, topluma kapsamlı bir bakış açısı için katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here