Stockholm3 testi, Avrupa Üroloji Akademisi’nde birincilik ödülünü kazandı

STHLM3 MR denemesini sunan bir çalışma, yıllık Avrupa Üroloji Akademisi toplantısında “En İyi Soyut Onkoloji 2021 1. Ödülü”ne layık görüldü. Deneme 12.750 erkeği içeriyordu ve prostat kanseri taraması için Stockholm3 testinin MRI ile birleştirilmesinin, önemli kanser tespitini sürdürürken, Bakım Standardına kıyasla tespiti %69 oranında azalttığı sonucuna vardı.

Toplamda, Avrupa’nın Üroloji alanındaki en büyük bilimsel toplantısı olan yıllık Avrupa Üroloji Akademisi’nde 4.000 özet sunuldu. Karolinska Institutet, Dr Tobias Nordström tarafından sunulan “Riskli genomik ve MRI ile tarama: STHLM3 MR Faz 2 Denemesi” çalışması 2021 En İyi Soyut Onkoloji 1. Ödülü’ne layık görüldü.

STHLM3 MR Denemesi, prostat kanseri tespiti için MRI hedefli veya sistematik biyopsilerle kullanıldığında standart test PSA’sını Stockholm3 kan testiyle karşılaştıran, isteğe göre kullanılan bir tarama denemesi.

Denemeye yaşları 50 ile 74 arasında değişen 12.750 erkek katıldı. PSA ve sistematik biyopsilerin kullanıldığı bir tarama stratejisiyle karşılaştırıldığında, MRI hedefli biyopsilerle birlikte Stockholm3, yüzde 69 daha az düşük dereceli kanser ve yüzde 53 daha az biyopsi sonucunu verdi.

A3P Biomedical’in kurucu ortağı ve aynı zamanda Karolinska Enstitüsü’nde kanser epidemiyolojisi Profesörü Dr Henrik Grönberg, “Dr Nordström’ün EAU’da sunduğu sonuçlar, New England Journal of Medicine’de yakın zamanda yayınlanan makalemizle birlikte, MRI ile birlikte Stockholm3 testinin prostat kanseri taraması için güçlü ve güvenli bir araç sağladığına dair kanıt sağlıyor” “Fazla tespitlerin ve gereksiz prosedürlerin önemli ölçüde azaltılması, prostat kanserinden ölme riskini azaltmak için 50 ile 74 yaş arasındaki erkeklerde genel taramanın başlatılmasını haklı çıkarıyor” dedi.

A3P Biomedical CEO’su David Rosen, “Bu önemli çalışma sonuçları, Stockholm3 testinin değerine dair kanıt sağlayan toplam 80.000 erkekle yapılan çalışmalardan elde edilen önemli verilere katkıda bulunuyor. İskandinav ülkelerinde Stockholm3’e geçiş yapmış olan sağlık hizmeti sağlayıcıları olağanüstü sonuçlar veriyor; Yüzde 100 daha agresif kanserler bulundu, gereksiz biyopsilerde yüzde 50 azalma ve yüzde 17 ila 28 daha düşük maliyet. A3P Biomedical, Stockholm3 testini dünya çapında kullanıma sunmaya kararlı ve erkeklerin sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmek için ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here