Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri Neler?

Tansiyonu düzenlemek için birçok çeşit ilaç kullanılır. En çok kullanılan çeşitlerden bazıları diüretikler ve beta blokerlerdir. Diüretikler, yüksek tansiyona neden olan, kanınızdaki fazla suyu ve tuzu atar.

Sonuç itibariyle, su kaybıyla (dehidrasyon) birlikte, sık idrara çıkma diüretiklerde yaygın görülen bir yan etkidir. Aynı zamanda elektrolit dengesizliği de yaşayabilirsiniz (vücuttan atılan tuzlar bir tür elektrolittir) ancak bu dengesizliği diyetinize yapacağınız takviyelerle düzeltebilirsiniz.

Kas krampları, güçsüzlük, iştah kaybı ve mide bulantısı elektrolit dengesizliğinin yan etkileridir. Tansiyonu düzeltmek için yazılan yaygın ilaçlardan bir diğeri ise beta blokerdir. Beta blokerler kalbinizin yapması gereken iş miktarını azaltma görevi görür. Daha yorulmadan çalışan kalbiniz sayesinde yüksek tansiyonunuz da düşer.

Beta blokerlerin yan etkileri arasında baş dönmesi ve sersemlik, kalp atışlarının yavaşlaması, cinsel performans ve iktidarda sorunlar bulunur. Eğer tansiyon ilaçlarınızın yan etkilerini yaşıyorsanız bunları doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Hiçbir zaman, tansiyon ilacınızı birden bırakmayın çünkü bu ciddi sonuçlar doğurabilir.

(Mehmet Öz/Posta)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here