Tek Tıkla Tüm Doktorlara Ulaşılabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların hastane, doktor ve fark ücreti bilgilerine anında ulaşabileceği internet sayfasını bir ay içinde açacak.

Vatandaşların, şifresiz giriş yapabilecekleri “Sağlık Hizmet Sunucuları Uygulaması”, “hastaneni seç, doktoruna ulaş” sloganıyla hizmet verecek.

Vatandaşların sağlık hizmetlerine anında ulaşabilmesini ve hangi hizmete ne kadar fark ücreti ödendiğinin bilinmesini hedefleyen SGK, “Sağlık Hizmet Sunucuları Uygulaması”nı bir ay içinde hizmete almayı amaçlıyor. Vatandaşlar, “hastaneni seç, doktoruna ulaş” sloganıyla hazırlanan internet sayfasına, şifresiz olarak girebilecek.

Uygulama kapsamında, sağlık hizmeti veren kuruluşların, GSS kapsamındaki hastalarının provizyon, ücretlendirme ve tahakkuk işlemlerinin SGK ile entegre ve eş zamanlı olarak gerçekleştirmesini sağlayan MEDULA’daki tüm bilgiler, sisteme aktarıldı. Doktorları ilişkin bazı bilgileri hastaneler sisteme kaydedecek.

“HANGİ İLDE HANGİ DOKTORA GİDECEĞİM?”

İnternet sayfasında yer alan “hastane arama” butonuna basıldığında, SGK’nın 81 ilde anlaşmalı olduğu tüm hastanelerin ve dal merkezlerinin bilgilerine ulaşılabilecek. Bu hastanelerdeki anlaşmalı bölümlerle anlaşmalı doktorların tümünün bilgisi bu sayfada yer alacak. Sayfada ayrıca, anlaşmalı hastanelerin hangi oranda fark ücreti aldığı bilgisine de ulaşılacak.

“Doktor arama” butonu kullanılarak doktorun adı ve soyadı ya da şehir ve branş bilgileri girilerek arama yapılabilecek. Böylece hangi doktorun, hangi hastanede görev yaptığı, uzmanlık alanının ne olduğu, hangi üniversiteden mezun olduğu ve doğum tarihi gibi bilgiler anında öğrenilebilecek. Ayrıca, doktorun son 6 ayda kaç ameliyat ya da muayene yaptığı gibi bilgiler de sistemde bulunacak.

“HANGİ TEDAVİYE NE KADAR İLAVE ÜCRET ÖDENİYOR”

Vatandaşların, “Özel hastaneye gittiğimde ne kadar ek ücret öderim?” ya da “Hastane benden fazla ücret mi aldı?” sorularına cevabı, internet sitesinin “ilave ücret hesaplama ekranı” verecek. Vatandaşlar, “ilave ücret hesaplama” butonuna tıkladıktan sonra, hastanenin türü, ilave ücret bilgisi, tedavi türü (ayaktan ya da yatarak) ve muayene yapılan branşa ilişkin bilgileri girerek, SGK’nın hastaneye ödeyeceği tutar ile hastaneye ödenecek maksimum tutarı görebilecek. Örneğin, apandisit ameliyatı olacak bir vatandaş, operasyon için hangi özel hastaneye en fazla ne kadar ilave ücret ödeyeceğini sistemden kolaylıkla görebilecek.

İnternet sayfasında, tetkik ve tahliller içen ödenecek tutara ilişkin bilgiler de yer alacak. Vatandaşlar, tıbbi işlem butonuna bastıktan sonra, il, yapılacak işlem, hastane ve ilave ücret oranı bilgilerini girerek, tahlil ve tetkikler için en fazla ne kadar ilave ücret ödeneceğini öğrenecek.

“BİLMEM GEREKENLER NELER?”

İnternet sayfasında yer alan “Bilmem gerekenler neler?” bölümünde, muayene katılım payı, katılım payı uygulanacak sağlık hizmetleri, muayene katılım payının oranı, katılım payı alınmayacak haller, ilave ücret, ilave ücret alınmayacak kişiler ve sağlık hizmetleri gibi bilgiler yer alıyor.

“Geçmiş tedavi giderlerim neler?” başlıklı bölümde, vatandaşların “Ne kadar muayene katılım payı ödedim?”, “Tedavi bilgilerim doğru mu?”, “Tıbbi malzeme masraflarınız ödendi mi?” ve “İlaçlarım ne zaman bitecek?” sorularına da yanıt verilecek. Böylece, vatandaşların önceki muayenelerine ilişkin bilgilere de anında ulaşması sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here