TEKNOLOJİ DESTEKLİ BİLİMSEL ŞÖLEN

18Dünyaca Ünlü Kalp Uzmanları 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Buluştu.

Kalp hastalıkları tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada; Türkiye’de ise her 2 kişiden 1’i kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Dünyanın önde gelen kardiyolog ve cerrahları, kalp hastalıklarının tedavisinde gelinen noktayı ve yeni ufukları masaya yatırmak amacıyla 26-29 Mart 2015 tarihleri arasında İstanbul’da bir araya geldiler.

Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı tarafından düzenlenen “11. Uluslararası Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisinde Yenilikler Kongresi” Hilton İstanbul Bomonti Kongre Merkezi’nde dünyanın farklı yerlerinden gelen kalp uzmanlarının katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl kongreyle eş zamanlı olarak “64. Avrupa Kalp-Damar Cerrahisi Kongresi” de gerçekleştirildi.

Teknolojinin tüm imkânları kullanılan bu önemli bilimsel şölene katılamayanlar; kongreyi internet üzerinden takip etme imkanı buldular. Türkiye’de ve yurtdışında gerçekleşen bazı operasyonlar canlı yayınlarla kongre katılımcıları tarafından izlendi. Sosyal medyada sağlıklı ve hızlı bilgi paylaşımı sayesinde kongre sırasında gerçekleşen paylaşımlar dünyayı kuşattı.

Uluslararası Bilimsel Kuruluşların İşbirliği

Türkiye’de başlatılıp dünyada marka haline gelen kongrenin organizasyonunda, uluslararası birçok bilimsel kuruluşla işbirliği yapıldı. Kongre’de bu yıl Amerikan Kalp Cemiyeti, Dünya Kalp Federasyonu, Avrupa Kardiyoloji Derneği, Avrupa Kalp Yetmezliği Birliği, Amerikan Kalp Ritim Birliği, Dünya Aritmi Derneği, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ritim Derneği gibi uluslararası bilimsel kuruluşların oturumları da yer aldı. Başta Orta Doğu olmak üzere Lübnan, Mısır, Bulgaristan, Çin, Japonya gibi ülkelerin ulusal kalp dernekleri de özel bilimsel oturumlarla kongrede temsil edildi.

Kalp Hastalıkları İle İlgili Gelişmeler

Üzerinde pek çok bilimsel modül barındıran bir platform olan Yenilikler Kongresi’nde kalp hastalıkları ile ilgili en son gelişmeler uluslararası otoritelerce geniş bir yelpazede ele alındı. Oturumların ana başlıkları; Uluslararası Aritmi Forumu, Akdeniz Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı, Kalp Yetmezliği Zirvesi, Hipertansiyon Zirvesi, Pulmoner Hipertansiyon Zirvesi, Doğuştan Kalp Hastalıkları Zirvesi ve Temel Kardiyoloji Sertifika Programı şeklindeydi.

Operasyonlardan Canlı Yayın

Kongre dünyaca ünlü Amerikalı Bilim Adamı Peter Libby tarafından verilen damar sertliğinin nasıl geliştiği konulu konferansla açıldı.

62 ülkeden 2000’e yakın bilim adamının katıldığı kongre sırasında Türkiye’den Memorial Şişli Hastanesi ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nden; yurtdışından ise ABD, Almanya ve Hindistan’dan canlı işlem yayınları yapıldı. Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Servet Öztürk’ün stent uygulaması canlı olarak yayınlandı.

Bilimsel Şölen

Kongrede faaliyetler 14 ayrı salonda eş zamanlı olarak gerçekleşti ve önemli oturumlar kongreye katılamayan kalp uzmanları için web üzerinden canlı yayınlandı. Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkan Yardımcısı ve Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, ameliyatsız kalp kapağı değişimi, karmaşık taşikardi ablasyonları ve yeni kan sulandırıcı ilaçlarla ilgili konferanslar verdi. 1000’in üzerinde bilimsel bildirinin tartışıldığı kongrede ayrıca kardiyolog ve kalp cerrahları için özel beceri kursları ve aile hekimleri için temel kardiyoloji sertifika programı da düzenlendi. Kongre boyunca kalp hastalıklarının tanı ve tedavisindeki en son gelişmeler tartışılarak, bilgi ve deneyimler paylaşıldı.

Prof. Dr. Ali Oto, bu toplantının yılın en önemli bilimsel olaylarından biri olduğunu vurgulayarak, “Yenilenme Toplantısı, kalp hastalıkları ile uğraşan hekimler için önemli bir yenilenme fırsatı oldu. Bu tür toplantılar alanında uzman hekimlerin paylaşımlarda bulunmasını ve sinerji oluşturulmasını sağlıyor. Yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin konuşulduğu bu platformlar sayesinde kalp hastalıkları ile daha etkin şekilde mücadele edilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here