Sağlık İksiri Hindistan Cevizi

Hindistan cevizine bugüne kadar hep uzak durulmaya çalışılan bir mevye oldu. Bu tropik meyve kalp hastalıkları ve şeker hastalığıyla ilişkilendirildi.

Bu iddiaların çoğu ise bilimsellikten uzak. Çünkü Hindistan cevizi yağı ve bu meyve modern tıbbın bile kabul ettiği bir çok sağlığı iyileştirici etki içeren yağ çeşidi ve yararlı bileşenlere sahiptir. Mesela içerdiği doymuş yağ formu suda çözünmeyen orta zincirli yağ asidi olan trigliserit formunda olup hayvan yağında olan katı yağ gibi bir bileşen değildir. İşte bu gerçekler ile Hindistan cevizi doğru konumlandırıldığında sağlık açısından harikalar oluşturur. Hindistan cevizinin 2 ayrı formu sağlık için bir iksirdir. Biri Hindistan cevizi suyu diğeri Hindistan cevizi yağı ve asıl taze meyvesidir. Hindistan cevizi suyu hücrelere oksijen taşıyan bir özellik ile yaşlanmayı önleyici bir etki yapar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde yağ yoktur ve az şeker içerdiğinden de inanılmaz düşük kalorili bir içecektir. Vücudun virüslere karşı koruyuculuğunu arttırır. Toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Tadı hafif badem aromasını andıran bu sudan içerseniz ağız kenarlarında oluşan uçuğunda iyileşmesine yardımcı olursunuz.

Tepeden tırnağa sağlık iksiri

Hindistan cevizi suyunun yüksek miktarda potasyum içermesi spor yaparken enerjinizin de artmasınayardımcı olur. Hindistan cevizi yağı laurik ve kaprik asit dediğimiz cins doymuş yağ asitlerini içerir ve bu hayvansal doymuş yağlardan ayıran en güçlü farktır. Bu yağ asitleri kanda kolesterolü yükseltmez. Ayrıca Hindistan cevizi zaten kolesterol de içermez. Hindistan cevizi yağı beatin, K ve E vitamini içerir. Polifenol denilen antioksidanlardan da oldukça zengindir. Bu yağ saç bakımından sindirim sistemine kadar her şeye oldukça iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağını bulduğunuzda salatalarına az miktarda ekleyebilirsiniz. Hindistan cevizi meyvesi ise yüksek oranda bitkisel protein içerir. Bu meyveyi ince incetaze doğrayıp salatalara ekleyebilir veya ara öğünlerde taze meyvelerinizin yanında yiyebilirsiniz. Hindistan cevizinin gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi bozukluklarında da iyi geldiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here