Tıbbi Atıkların Toplanmasında Bilinç ve Kapasite Artıyor


Türkiye’de bir yılda toplanan tıbbi atık miktarının 90 bin 750 ton, hastanelerde her gün tıbbi atık üretiminin ise 249 ton seviyesine ulaştığı bildirildi.

IWES 2012 – 4. Atık Teknolojileri Sempozyumu ve Sergisi kapsamında “Özel Atıkların Üretimi” konulu bir panel düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasar Bağdatlı’nın oturum başkanı olarak yer aldığı panele, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Uzman Serap Tatlıoğlu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Dildar Konukoğlu, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Doç. Dr. Ahmet Erdal Osmanoğlu, İSKİ’den Ali İnci ve AKÜDER’den İslam Sadıker katıldı.

GÜNDE 249 TON TIBBİ ATIK

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Uzman Serap Tatlıoğlu Türkiye’de bin 217 hastanenin 187 bin 788 yatak kapasitesine sahip olduğunu ve yatak başına ortalama 2 kg. tıbbi atık ürettiğini söyledi. Tatlıoğlu, her gün hastanelerin 249 ton, yılda ise 90 bin 750 ton tıbbi atık ürettiğini belirterek, “Ülkemizde bu alanda tıbbi atık toplanması ve bertaraf kapasitesinin arttığını görmek mümkün” dedi.

YÖNETMELİKLER KOLAY ANLAŞILMALI

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Dildar Konukoğlu ise sunumunda tehlikeli kimyasal atıkların sınıflandırılmasında kullanılan etiketleme sistemlerin kurulan komisyonlar tarafından daha etkin bir şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Konukoğlu ayrıca personel eğitimlerinin artırılarak yönetmeliklerin herkes tarafından kolayca anlaşılacak şekilde düzenlemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YILDA 95 MİLYON ATIK AKÜ VAR

AKÜDER Çevre Danışmanı İslam Sadıker ise Türkiye’de akü üreten 25 şirketin bulunduğunu ve bu şirketlerin her yıl 15 milyon adet akü üretimi gerçekleştirdiğini aktardı. Her yıl kullanım ömrünü tamamlamış 4 milyon akünün  yenilendiği bilgisini veren Sadıker, “Türkiye’de her yıl 95 milyon ton atık akü meydana geliyor. Bu akülerden ise geri kazanım yöntemiyle 57 bin ton kurşun, 11 bin 400 ton ise plastik elde ediliyor. Böyle bu miktardaki malzemenin doğaya bırakılmasını önlüyoruz” şeklinde konuştu.

IWES 2012 sempozyumunda gerçekleştirilecek oturum ve panellerde aşağıdaki konu başlıkları ele alınıyor.

Belediyelerde Çevre ve Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları

Atık Su Yönetimi – Arıtma Çamurları

Türkiye Atık Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

Özel Atıkların Yönetimi

Atıktan Enerji Üretimi ve Uygulamaları

Atık Yönetimi

Kentsel Dönüşüm Sürecinde Geri Kazanım ve Atık Yönetimi

Atık Sektörü Mevzuatı ve Finansman Mekanizmaları

Geri Kazanım ve Geri Dönüşüm Teknolojileri

Biyoteknolojiler – Kompostlaştırma / Tarım ve Hayvancılık Sektörü Atıkları

Atık ve Çevre

Elektrik ve Elektronik Atıkların Yönetimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here