Tıbbi Teknolojinin Gelişimini Anlatan Siemens Medmuseum Almanya’da Açıldı


Almanya’da açılan Siemens Medmuseum, 19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar hem Siemens’in sağlık alanındaki çalışmalarını hem de tıbbi teknolojilerde yaşanan gelişimi keyifli bir atmosferde ziyaretçilerine sunacak.

Tıbbi Teknolojiler Müzesi Siemens MedMuseum, Almanya’nın Bavyera Eyaleti’ne bağlı Erlangen şehrinde büyük bir törenle kapılarını açtı. Toplam 400 m2’lik alanda kurulan Siemens MedMuseum, Siemens’in 160 yıldan uzun süredir kilit rol oynadığı tıbbi teknoloji alanındaki röntgen teknolojisinden laboratuvar teşhislerine kadar pek çok gelişmenin özetini sunuyor. Önemli inovasyonlar ve mucitlerinden örnekler sergileyen müze, tıbbi teknolojinin 19. yüzyıl ortalarından bugüne dek yaşadığı gelişmeleri multimedya ortamında ziyaretçilere tanıtıyor.

Bir zamanlar makine atölyesi olarak kullanılan 1893 tarihli binada açılan müze ilk röntgen cihazı, ilk bilgisayarlı tomografi (BT) ve Siemens imzalı ilk manyetik rezonans (MR) görüntüleme sistemi gibi özel ürünleri sergilemenin yanı sıra bu teknolojilerle ilgili temel bilgileri ve işletim sistemlerini de anlatıyor. Siemens MedMuseum aynı zamanda, Siemens Sağlık’ın ataları sayılan çeşitli şirketlerin gelişimini de yansıtıyor.

Müzedeki pek çok bölümde, ziyaretçilerin ek bilgi ve görüntülere erişmesini sağlayan tablet bilgisayarlar bulunuyor. Dijital bir dünya haritası da Siemens Sağlık’ın küresel gelişimini gözler önüne seriyor. Sanal “arşiv penceresi” ise, ziyaretçilerin Siemens Tıp Arşivi hakkında daha fazla bilgi edinebilmesini sağlıyor. Ayrıca teknik cihazların dış görünüşünde form ve tasarımın etkileri de incelenebiliyor. Müzenin tamamında, tarihsel zeminle de sürekli bir bağ kuruluyor. Müzenin ziyaretçileri 1890’lardan kalma makine atölyesini de yakından inceleme fırsatı elde ediyor.

Müze kapsamındaki çeşitli tematik alanlar hakkında ayrıntılı bilgi veren özel sergiler düzenlenmesi de planlanıyor. Bu tür sergiler için makine atölyesinin modern ek binasında 100m2’ lik alan açılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here