TİKA-Bayındır Sağlık Grubu “5. Avrasya Tıp Günleri” sona erdi


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Bayındır Sağlık Grubu’nun bu yıl beşinci kez gerçekleştirdiği “Avrasya Tıp Günleri” sona erdi.

TİKA ve Bayındır Sağlık Grubu işbirliğiyle bu yıl 5’incisi düzenlenen  ‘Avrasya Tıp Günleri’,  Bayındır Hastanesi’nin Ankara Söğütözü’ndeki merkezinde 16 ülkeden 72 doktorun katılımıyla gerçekleştirildi.

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Doğan Sarban:  ‘’Bu coğrafyanın epeyce tıbbi desteğe ihtiyacı var. Maalesef tıp hizmeti bizimle mukayese edilebilir değil. İyi niyetli çabalar var ama yetersiz. Bu anlamda sağlanabilecek her türlü bilgi ve deneyim paylaşımı onlara katkı sağlıyor”

Azerbaycan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Çeçenistan, Başkurdistan, Tataristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Libya, Özbekistan, Tacikistan, Ukrayna, Kırım, Moldova, Moğolistan ve Bosna-Hersek’ten 72 doktorun katıldığı ve 2 gün süren etkinlikte, ’’Kalp ve Damar  Cerrahisinde Bayındır Hastanesi Deneyimi’’ , ‘’Günümüzde Koroner Arter Hastalığının Tanı ve Tedavisinde Girişimsel Kardiyolojinin Yeri’’, ‘’Kolon Kanserinde Güncel Tedavi Yaklaşımı’’, Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Tedavisinde Son Gelişmeler’’, ‘’Estetikten Rekonstrüksizyona Plastik Cerrahi’’,  ‘’Çene Cerrahisi’’, ‘’Kadın Genital Kanserlerinde Cerrahi Yaklaşım’’, ‘’İleri Evre Rektum Kanserinde Cerrahi Tedavi’’, ‘’Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi: Algolojik Yaklaşım’’, ‘’Minimal İnvaziv Omurga Cerrahisi: Ortopedik Yaklaşım’’, ‘’ Bayındır Hastanelerinde ileri Otoloji Girişimleri’’, ‘’Endoskopik Sinüs Cerrahisinde Kritik Noktalar’’ konuları Bayındır Hastaneleri uzmanlarınca ele alındı.

“KARDEŞ COĞRAFYALARLA TIBBİ İŞBİRLİĞİNİ ÜST DÜZEYE ÇIKARABİLMELİYİZ”

Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü Doğan  Sarban: “Avrasya Tıp Günleri’nin başlangıcından bu yana amacı; Türkiye’nin kardeş coğrafyalarıyla tıbbi işbirliğini en üst düzeyde tutmak” dedi.

Doğan Sarban, “Bu coğrafyanın epeyce tıbbi desteğe ihtiyacı var. Maalesef tıp hizmeti bizimle mukayese edilebilir değil. İyi niyetli çabalar var ama yetersiz.  Bu anlamda sağlanabilecek her türlü bilgi ve deneyim paylaşımı onlara katkı sağlıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin sağlıkta yükselişine işaret eden Sarban, bu yükselişin kısa vadeli veya geçici olmadığını dile getirdi. TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz: “Avrasya Tıp Günleri, deneyim paylaşımının çok güzel bir örneği”

TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, Türkiye’de sağlık sektörünün çok geliştiğini ve dünyanın her yerinde bunu gururla dile getirdiklerini dile getirdi.

Yılmaz, TİKA’nın, Türk coğrafyasına yardım etmek amacıyla kurulduğunu hatırlatarak, artık Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika coğrafyasının da dahil olduğu ülkelere çok sayıda hastane ve sağlık merkezi, doktor eğitimleri, sağlık ekipman destekleri ve ilaç hibeleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Avrasya Türk Günleri’nin bu coğrafyalarda çok ilgi gördüğünü ve bu çalışmalardan başarılı sonuçlar alındığını belirten Yılmaz, özel sektörün yardım sürecine destek vermesinin önemini vurguladı.

Mehmet Yılmaz, “Türkiye’ye olan teveccüh, yürütülen programların başarılı olduğunu gösteriyor. Avrasya Tıp Günleri bunlardan biri. Daha önceden gelip bu yıl yine katılanlar var, talep çok iyi. Bu projeyi de devamlı hale getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yılmaz, TİKA’nın özellikle son 10 yılda 100’e yakın ülke ile kalkınma işbirliği yürütüldüğünü ifade ederek, Türkiye’nin dış yardımının 2011 yılında 1,3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

‘’Avrasya Tıp Günleri, deneyim paylaşımının çok güzel bir örneği’’ diyen Yılmaz, kardeş ülkelerden gelen doktorlarla deneyimlerin en üst düzeyde paylaşıldığını kaydetti.

AMELİYATLAR CANLI İZLENDİ

‘’5. Avrasya Tıp Günleri’’nin 30 Mayıs’taki ilk gününde Bayındır Hastanesi Söğütözü ameliyathanesinde, Kardiyovasküler Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaman Zorlutuna’nın gerçekleştirdiği kalp kapakçığı ameliyatı canlı olarak katılımcılara ekrandan izletildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here