Tıp Dünyası İçin Güçlerini Birleştirdiler


Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi (BAU Tıp) ve Medical Park Hastaneler Grubu tıp dünyası için güçlerini birleştirdi.

Türkiye’de tıp eğitiminde pek çok ilke imza atmayı hedefleyen Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi, Türk tıbbını dünyanın sağlık ve bilim merkezi haline getirecek. Yurtdışında gerçekleştirdiği yatırımlarla eğitimde Türkiye’nin dışarıya açılan yüzü olan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) yeni akademik dönemde öğrenci kabul etmeye başlayacak olan tıp fakültesi için Türkiye’nin en büyük hastane zincirlerinden Medical Park ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Medical Park Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, Dünya Beyin Cerrahisi Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Peter Black ve Harvard Üniversitesi Dana Farber Kanser Enstitüsü Genetik Uzmanı Prof. Dr. Charles Stiles katıldı.

Alanında söz sahibi bu iki markanın işbirliğiyle dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinden biri olması hedeflenen Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi; hem Türkiye’nin her köşesinde hizmet verecek hekimler yetiştirecek, hem de tıp alanında önemli buluşlara imza atacak insanları bilim dünyasına kazandıracak. BAU ile Medical Park Hastaneleri’nin öncülük ettiği işbirliği, tıp alanında önemli buluşların da önünü açacak. Anlaşmayla birlikte Medical Park Göztepe Hastanesi, önemli bir eğitim-araştırma hastanesi olarak hizmet verecek.

Türkiye’de tıp alanında uzmanlaşmak ve dünya çapında önemli başarılara imza atmayı hedefleyen ve BAU TIP’ı tercih eden öğrenciler eğitimlerini ve araştırmalarını Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi’nde sürdürecekler. Ayrıca öğrenciler, dünyanın en önemli üniversiteleri ile yapılan işbirlikleri sayesinde uluslararası deneyim yaşama olanağına sahip olacak. Öğrenciler eğitim süreleri boyunca; Harvard Üniversitesi Dana Farber Kanser Enstitüsü’nde 1 yıl araştırma, her yıl Harvard Üniversitesi’nde 1 aylık klinik staj, Cenevre Üniversitesi Kalp Sağlığı Merkezi’nde çalışma ve araştırma, Yale Üniversitesi Nörogenetik Laboratuvarı’nda araştırma, Florida Üniversitesi Anatomi Laboratuvarları’nda çalışma ve Stanford Üniversitesi’nde biyomedikal alanında araştırma yapma imkanı bulacak. Ayrıca hazırlık sınıfı okuyacak olan öğrenciler, İngilizce eğitimlerini Bahçeşehir Üniversitesi’nin Washington DC ve Toronto’daki kampüslerinde alacaklar.

Tıp Eğitiminde Devrim Niteliğinde İmkan
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi, öğrencilerine tıp eğitiminde devrim niteliğinde bir imkân sağlıyor. Seçmel tıp eğitimi sistemi ile öğrenciler ilk iki yıl aynı eğitimi alacak, ikinci yılın ardından amaçları doğrultusunda farklı alanlara ayrılacak. Tıp alanında Türkiye’de bir ilk olacak olan ‘seçmeli programlı eğitim’de ikinci yılın sonunda programlar şöyle ayrılıyor:
– MD programı: (6 yıl) Hedef çok iyi hekimler yetiştirmek. Öğrenciler ülkemizin üstün nitelikli tıp doktorları olarak eğitilecekler.
– Araştırma odaklı MD programı: (6+1 yıl) Hedef araştırma odaklı hekimler yetiştirmek. Bu programda öğrenciler bir yıllarını yurtdışındaki önemli bir laboratuvarda (Harvard Dana Farber Kanser Enstitüsü, Cenevre Kalp Sağlığı Laboratuarları gibi) araştırma yaparak geçirecekler. Uluslararası bir dergide araştırmanın yayınlanması ise bu bir yılın başarı kriteri. Öğrencinin başarısına göre, yaz okulları gibi artı zaman yaratan yöntemler ile süre (araştırma yılı dahil) 6 yıl da olabilir.
– MD-PhD Programı (6+2 yıl): Bu programda amaç temel ve klinik bilimlere araştırmacı gözüyle bakan hekim-bilim insanları yetiştirmek. Dört yıllık doktora eğitiminin iki yılı tıp eğitimi içerisinde programlanır ve 6 yıllık sürenin sonuna PhD eğitiminin 2 yıllık tez-araştırma dönemi eklenir. Tez dönemi yurtdışı işbirliği olan (Yale Üniversitesi-Nörogenetik programı; Harvard Dana Farber Kanser Enstitüsü Kanser Araştırma Laboratuarları; Florida Üniversitesi Anatomi Laboratuarları, Cenevre Üniversitesi Kalp Sağlığı Laboratuarları gibi) laboratuarlarda burslu tamamlanır. Bu program uluslararası düzeyde nitelikli bilim insanı ve öğretim üyesi yetiştirmeyi amaçlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here