Tiroid hastalığı günlük yaşamı etkiliyor!

Tiroid hormonlarının az üretilmesi ya da tiroid bezinin aşırı çalışmasının, kişilerin normal yaşamını etkileyebileceğini belirten Özel Esentepe Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Hakan Akay, rahatsızlığın belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Tiroid bezi hastalıklarının hakkında açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Hakan Akay, rahatsızlığın tiroid bezinin az çalışması, aşırı çalışması, tiroid bezi iltihabı ve guatr olarak ortaya çıktığını söyledi.

Hastalığın genellikle iyot eksikliği ve genetik faktörlere bağlı olduğunu ifade eden Dr. Akay, “Bu hastalığın genetik özellikler sonucunda görülme olasılığı oldukça yüksek. Ancak, çevresel faktörlerin etkili olduğu da unutulmamalı” dedi.

 Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir
Tiroid bezinin aşırı çalışmasının özelikle sıcak havaların kendini fazlasıyla hissettirmesi ile birlikte, kişilerin sıcağa tahammülsüzlüğünün artması, halsizlik, iyi beslenmeye rağmen kilo alamama gibi belirtileri olduğunu dile getiren Akay, bu belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Uzm. Dr. Hakan Akay, troidin az çalışmasına bağlı olarak da kadınlarda adet düzensizliği yaşanabileceğini belirterek, “Tansiyon yükselmesi ve ani kilo alımı da tiroidin az çalışmasının belirtileri arasındadır. Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda ilk olarak ilaç tedavisine başlanması gerekiyor. Tedavi ile hormonların normal seviye çekilmesi sağlanır. Hastalığın durumuna göre cerrahi ya da levotiroksin tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ancak kanser şüphesi varsa, ya da kanserli olmayan nodül; yutma, nefes almada problemlere neden olacak şekilde büyümüşse ancak o zaman uygulanır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here