Trabzon’da Hastanelerin Çehresi Değişiyor 

 

21Trabzon Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Numune Kampüsü’nde kadın doğum, çocuk ve pskiyatri servisleri oluşturulması için gerekli çalışmalar başlatıldı.

Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Halit Çınarka basın mensuplarıyla bir araya gelerek göreve geldiği günden beri yapılan çalışmaları değerlendirdi.
Çınarka, birliğe bağlı hastanelerin genel konumlarıyla ilgili değerlendirmede bulunurken, amaçlarının hasta memnuniyetini üst düzeye taşımak olduğunu söyledi.
Bazı hastanelerde bir takım fiziki düzenlemeler yapılarak vatandaşların hizmetine sunulduğunu belirten Çınarka, Numune Hastanesi bünyesinde yer alan acil servisin Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınacağını belirterek mevcut hastaneye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ve psikiyatri servisleri oluşturulacağını söyledi.

13 sağlık tesisi bulunuyor
Birliğe bağlı sağlık tesislerinde 4 bin 250 sağlık personeli ve 2 bin 113 hizmet alımı personeli ile vatandaşlara hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Çınarka, “Genel Sekreterliğimiz tıbbı, idari ve mali hizmetler başkanlıkları bünyesinde 32 birimde hizmet sunmaktadır. Birliğimize bağlı 13 sağlık tesisimiz bulunmaktadır. Sağlık tesislerinde 4 bin 250 sağlık personeli ve 2 bin 113 hizmet alım personeli ile sağlık hizmetlerinin kaliteli, etkili, verimli ve hakkaniyete uygun şekilde organize edilip, şefvkatle sunulması için çalışmaktayız. Birliğimize bağlı sağlık tesislerinde 2014 yılında 3 milyon 880 bin 152 muayene hizmeti verilmiştir. Birliğimize bağlı 10 sağlık tesisinde Evde Sağlık Hizmetleri Birliği bulunmaktadır. Bu birimlerde çalışan personelimiz, çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumunda ihtiyacı olan bireylerin muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbı bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini evinde ve aile ortamında sağlanmakta, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerini sunmaktadır. 2014 yılında evde sağlık hizmeti alan kayıtlı aktif hasta sayımız bin 613, ulaşılan hasta sayısı 6 bin 246 olup, 2014 yılında yapılan hasta ziyaret sayımız 10 bin 430 olarak gerçekleşmiştir. Amacımız evde sağlık hizmetleri kapsamında hizmete ihtiyacı duyan her hastamıza ulaşmaktır. Birliğimize bağlı sağlık tesislerinden Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanemiz bünyesinde kurulu Onkoloji Kliniğin’de hastalarımızın medikal tedavileri ve radyoterapileri başarı ile yapılmaktadır. Birliğimize bağlı Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Vakfıkebir Devlet Hastanesi, Fatih Devlet Hastanesi, Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi, Sürmene Devlet Hastanesi ve Of Devlet Hastanemizde diyaliz üniteleri bulunmakta, bu ünitelerimizde her ay ortalama 250 hastamız diyaliz tedavilerini başarı ile gerçekleştirilmektedir. Toplum Ruh Sağlığı Merkezimizin 2015 yılı Ocak ayı itibariyle 282 kayıtlı danışanı bulunmaktadır. Bu merkezlerimizde günde yaklaşık 30-40 arası danışana ve ailelerine hizmet sunulmaktadır” dedi.
Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Numune Kampüsü’nde Kadın Doğum, çocuk ve psikiyatri servisleri oluşturulması için gerekli çalışmalar başlatıldığını belirten Çınarka, “Birliğimize bağlı Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Numune Kampüsü’nde Kadın Doğum, çocuk ve psikiyatri servisleri oluşturulması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Normal doğumu teşvik etmek ve gebelerimizin modern ve rahat ortamlarda doğumlarını gerçekleştirebilmeleri için otel konforunda nitelikli doğum odaları yapılması planlanmıştır. Sağlık tesislerimizde mevcut yoğun bakım yatak kapasitelerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 55 yataklı yenidoğan yoğun bakım 7 yataklı çocuk yoğun bakım ve 60 yataklı erişkin yoğun bakım ve Fatih Devlet Hastanesi bünyesinde de 30 yataklı yoğun bakım yatağı oluşturulması planlanmaktadır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here