Tüm ağrı yöntemlerini anlatan kitap ‘Ağrının Kitabı’


Ağrı Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı inceleniyor. Vücudunuzdaki her yerin ağrısı, nedenleri ve tedavisi bu kitapta.  

Akut ağrılar, kronik ağrılar, nedense bir türlü tedavi edilemeyen ağrılar, bel ağrıları, baş ağrıları, romatizmal ağrılar doğum ağrıları, psikolojik ağrılar, boyun ağrıları, göğüs ağrıları, kanser ağrıları ve hepsi.

Buda, ‘’Her şey ağrıdır’’ diyor. Doğum ağrıdır, sevdiğinden ayrılmak ağrıdır, nefret bile ağrıdır. Fransız şair Alfred de Musset, ‘’İnsan çıraksa ağrı onun ustasıdır!’’ diyerek özetliyor ağrıyı. Nietzsche ise kendisinden bekleneni yapıyor, ağrısına bir isim veriyor. Ona köpek diyor. Ağrıyı aşağılayarak tedaviye çalışıyor. Ağrının kölesi olacağına, sahibi olmayı yeğliyor.

Ağrı, büyük filozofları bile üzerinde düşünmeye itecek kadar hayati bir olgu olduğu, dindirilmediğinde, sürekli hal aldığında, insana hayatı zehir edebiliyor. İşin ilginci ağrının ‘standart’ bir çözümü yok. Ağrı kişiye özel. Dolayısıyla ağrıyı ‘yakından’ tanımak, ‘doğru’ tanımlamak gerekiyor.

Türkiye’de ağrının kitabının yazarı Prof. Dr. Serdar Erdine, Türkiye’nin ağrı bilimi (algoloji) konusundaki en yetkin ismidir. Yıllardır hem teorik hem pratik düzeyde, yurtiçi ve yurtdışında ağrıları ‘dindirmek’ için çalışıyor.

HER AĞRININ ÇÖZÜMÜ BU KİTAPTA

Vücudunuzdaki her yerin ağrısı, nedenleri ve tedavisini yazan Erdine, Türkiye’de ilk kez ağrı bu kadar kapsamlı inceleniyor.

Sade bir dille, resimlerle, en güncel verilerle ağrıyı anlatan Erdine, ağrılara şefkatle yaklaşıyor. Erdine, tıbbın karanlık koridorlarında gezdirmiyor. Onun mahir ellerine, zaten güvendiğiniz anda ağrınız azalmaya başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here