Türk Doktorların Yaptığı Çalışma Amerika’da Büyük Yankı Uyandırdı


Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu bünyesinde 2007 yılında başlatılan çalışmanın sonucunda, uzak organ metastazı olan hastalara yapılan cerrahi tedavinin, hastaların yaşam süresini uzattığı, bu olumlu etkinin sadece tek kemik metastazı olanlarda istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu ortaya konuldu.
Bu çalışma Türkiye’de evre 4 meme kanserine yönelik yapılan prospektif randomize ve çok merkezli bir çalışma olarak ilk defa gerçekleştiriliyor.

Çalışmanın araştırıcılarından olan, İstanbul Tıp fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Vahit Özmen : ‘’ Bu yıl 20.si yapılan ve dünyanın en önemli meme kongrelerinden biri olan San Antonio Breast Cancer Symposium’da, ilk olarak Türkiye’de yapılan bir çalışma sözlü olarak sunuldu.  Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu bünyesinde 2007 yılında başlatılan bu çalışmanın böyle uluslararası bir sempozyumda ilgi görmesi gurur verici bir olaydır .’’ Şeklinde konuştu.

Çalışma 278 metastatik meme kanseri olan hasta üzerinde gerçekleştirildi. 140 hasta önce cerrahi tedavi daha sonra kemoterapi tedavisi alırken, 138 hastada ise sadece kemoterapi uygulandı. 18 aylık ortalama takip sonucunda cerrahi müdahale ve kemoterapinin birlikte uygulandığı grupta yaşam süresinin daha fazla ve  lokal-bölgesel tekrarlama ihtimalinin çok daha az  olduğu saptandı. Vücudunun sadece tek kemiğinde metastaz olanlarda ise yaşam süresinin daha uzun olduğu görüldü.

Araştırma sonunda uzak organ metastazı olan hastalara yapılan cerrahi tedavinin hastaların yaşam süresini uzattığı, bu olumlu etkinin sadece tek kemik metastazı olanlarda istatistiksel olarak daha da anlamlı olduğu ortaya konuldu.

Bu ilk sonuçlar, tanı sırasında uzak organ metastazı olan hastalarda önce cerrahi sonra kemoterapi yapmanın hastanın yaşam süresini uzattığını göstermekte olup, bu hastaların daha uzun sureli takip sonuçlarına gereksinimi ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here