Türk Nöroloji Derneği’nden Öğrencilere: Beynin Sırları


Türkiye Beyin Yılı Projesi kapsamında Türk Nöroloji Derneği Ankara Yükselen Koleji öğrencileri ile buluşuyor.

Avrupa Beyin Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından 2014 yılı “Avrupa Beyin Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından Türk Nöroloji Derneği ülkemizde beyin hastalıklarıyla ilgili bilinç oluşturmak, korunma ve tedavi imkanları hakkında farkındalığı artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Hacettepe Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü’nden Uzman Dr. Gül Yalçın Çakmaklı 27 Mart Perşembe günü Ankara Yükselen Koleji’ nde “Nöronlar Konuşuyor” etkinliğinde öğrencilerle buluştu.

Uzm. Dr. Gül Yalçın Çakmaklı öğrencilere sinir sisteminin temel fonksiyon birimi nöronlar hakkında bilgi vererek beyinin nasıl çalıştığına ve yapısına değindi. Nöronların işleyişi hakkında önemli bilgiler aktaran Uzman Dr. Gül Yalçın Çakmaklı; 2014 Beyin Yılı kapsamında nörolojik hastalıklar nedeniyle yükselen ölüm ve sakatlık oranını azaltmak, nörolojik hastalıklarla ilgili toplumda farkındalık oluşturmak, beyin sağlığını ve dolayısıyla halk sağlığını korumak üzere gençlere yönelik eğitim, bilgilendirme toplantıları, konferans ve paneller düzenlemeye devam edeceklerini ifade etti.

2014 Beyin Yılı boyunca Türk Nöroloji Derneği’nin bu alanda çalışmaları devam edecek olup çocuklara ve gençlere yönelik etkinliklere de yer verecektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here