Türk profesörün bulduğu kan testi sayesinde; hastanelerdeki test trafiği tarih olacak!

1-0

 Prof. Dr. Özcan Erel tarafından geliştirilen kan testi ile; 100 farklı hastalığı oluşturan zararlı moleküller saptanabiliyor.

Prof. Dr. Özcan Erel, kanser dâhil 100 hastalığın nedeni olan zararlı molekülleri kanda saptayabilen test geliştirmeyi başardı. Böylece kişinin, kansere yatkınlığı hakkında önceden ipuçları elde edilebilecek. Erel, çalışmalarıyla tıp literatürüne girdi.

Tıbbi biyokimya alanındaki çalışmalarıyla TÜBİTAK’ın bilim ödülüne değer görülen Prof. Dr.Özcan Erel, kanda şimdiye kadar hiç ölçülememiş bazı değerleri ölçerek tıp literatürüne girmeyi başardı.

Erel’in bu alanda geliştirdiği kan test kitleri, 22 ülkeye satılıyor. Erel, kandaki oksidatif stresi, diğer deyişle zararlı molekülleri ölçen bir test de geliştirdi. Test, kanser dâhil, 100 hastalığın nedeni olan zararlı molekülleri saptıyor. Böylece hastanın, kanser yatkınlığı hakkında ipuçları elde ediliyor.

Prof. Dr. Özcan Erel çalışmalarını ve tıp dünyasına kazandırdığı yenilikleri anlattı.

Japonya ve ABD kullanıyor

Çalışmalarım, dünyada tıbba en fazla katkı yapan çalışmalar arasında gösterildi. Geliştirdiğim kan tahlil ölçüm yöntemleri 22 ülkeye ihraç ediliyor. Dünyada ilk ve tek olan biyokimyasal ölçümleri geliştirdik. Bu ölçüm yöntemleri şu anda ABD, Japonya, Güney Kore ve Avrupa’da kullanılıyor. Son geliştirdiğim bir test de, akut ve kronik bazı hastalıkların tespitine yardımcı olacak.

Tahlilde ‘Ankara Kriteri’

Talasemi ve lösemi gibi kan yapma sorunu yaşanan hastalıklarda, hastaya sıklıkla ünite ünite kan veriliyor. Verilen kan nedeniyle vücutta demir birikmesi oluyor. Bu demir, serseri mayın gibi karaciğeri etkileyip siroza yol açıyor, böbreği ve pankreası bozuyor, şeker hastalığı ile kalp yetmezliği yapıyor. Demiri dışarı atmak için hastaya, aylık maliyeti 1.500TL olan bir ilaç veriliyor. Ancak bu ilacın da bağırsak ve sindirim sistemi kanamaları, kemik iliği bozuklukları gibi ağır yan etkileri var. Geliştirdiğim kit sayesinde, bu ilacın etkinliğini ölçüyoruz. Kitin adını ‘Ankara Kriteri’ koyduk. Dünyadaki patenti de bu isimde olacak.

Kalp krizi riskini saptıyor

Yine dünyada ilk ve tek olan bir başka testle de, yararlı yağ olan HDL’nin gücünü ölçüyoruz. Araçtaki turbo motor gibi yararlı yağların miktarı ölçülüyor ancak etkinliği ölçülemiyordu. Ama artık bu yağların kalp krizi yaratan damar sertliğine karşı koruyucu gücünü ölçebiliyoruz. Böylece hastadaki risk saptanıyor.

Kansere yatkınlık testi

Geliştirdiğim ve dünyada tek olan başka bir kit de, kandaki oksidan seviyesini test ediyor. Vücudu okside eden zararlı moleküller saptanıyor. Bu çok tehlikeli moleküller, hücrenin DNA’sını bozup, kansere, erken yaşlanmaya yol açıyor. 100’den fazla hastalık bu moleküller, sigara, çevresel kirlilik ve enfeksiyon nedeniyle oluşuyor. Vücutta oksidatif stres yaratıyor. Testim bunu ölçüyor. Böylece, vücut yetersizse takviye istenebiliyor. Oksidatif stresten kaynaklanan hastalıklara yatkınlık ölçülebilecek.

Bu test, gıdaların antioksidan kapasitesini ölçmek için gıda sektöründe de kullanılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here