Türkiye artık kendi zatürre aşısını kendi üretecek


Pfizer, dünyanın önemli biyoteknoloji ürünlerinden biri olan Konjüge Pnömokok Aşısı üretimi için ABD ve İrlanda’nın ardından dünyadaki üçüncü tesisini T.C Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas’ın katılımıyla Türkiye’de açtı. 13 Kasım’da açılışı gerçekleştirilen tesis yıllık 75 milyon doz aşı üretim kapasitesine sahip.

Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Aşı Takvimi’nde de yer alan ve ülkemizde doğan çocukların pnömokok bakterisinin yol açtığı zatürre, orta kulak iltihabı gibi hastalıklara karşı bağışıklanmasında kullanılan aşı, Türkiye’de günümüz teknolojileriyle formülasyon aşamasından başlayarak üretilen ilk aşı olma özelliği taşıyor. Bu yatırımla Türkiye pnömokok aşısı açısından kendi ihtiyacını karşılayan ülke konumuna gelirken, 3 yılda toplam 21 milyon doz aşı Sağlık Ocağı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri’nde uygulanmak üzere Bakanlığa sunulacak.

12 Kasım Dünya Pnomoni Günü’nün hemen ardından gerçekleşen açılışa, dünyada her 20 saniyede bir çocuk kaybına sebep olan pnömoniye karşı geliştirilen aşının Türkiye’de üretilmesinden duyulan gurur damgasını vurdu. Pfizer Türkiye Teknik Genel Müdürü Suat Kumser; Pfizer Gelişen Pazarlar Bölge Başkanı Ahmet Göksun ve Pfizer Biyoteknolojik Ürünler Operasyon Birimi Başkan Yardımcısı Mike McDermott, proje kapsamında işbirliği yaptıkları Mefar İlaç San. A.Ş.’nin İstanbul Kurtköy tesislerinde düzenlenen basın toplantısında şirketin Türkiye’deki faaliyetlerini ve üretimle ilgili önemli yatırım planlarını paylaştı.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİNE İMZA ATILDI

Projenin hayata geçirilmesi için Pfizer Türkiye’den 30 kişilik bir proje ekibi, Pfizer global üretim merkezlerinden 25 kişilik uzman bir ekip ve Mefar İlaçları’ndan yaklaşık 35 kişilik bir ekip birlikte çalıştı. T.C. Sağlık Bakanlığı ve Pfizer Global Kalite Yönetim Grubunun Good Manufacturing Practice (GMP) denetim süreçlerini başarıyla tamamlayan tesiste üretilecek aşı, her yıl ülkemizde doğan tüm bebeklere Sağlık Ocağı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz olarak yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın milyonlarca bebeği korumak üzere 2008 Kasım ayında Ulusal Aşı Takvimi’ne aldığı Pnömokok aşısı Prevenar 13®, halen dünyada ve Türkiye’de, en geniş serotip kapsamına sahip konjüge pnömokok aşısı olma özelliğini taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here