Türkiye’de Biyofarmasötik Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı Açılıyor

 

GE Sağlık, Türkiye’nin yerel biyofarmasötik endüstriyi geliştirme hedefine destek oluyor. Laboratuvar GE’nin İstanbul’daki yeni İnovasyon Merkezi’nde yer alacak.

 

Yaşam bilimleri araştırmaları ve biyolojik kökenli ilaç üretiminde teknoloji ve hizmet sağlayıcısı olan GE Sağlık Yaşam Bilimleri, Türkiye’nin gelişen biyofarmasötik ve biyoteknoloji endüstrilerini desteklemek amacıyla Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı açacak. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde önemli bir yere sahip olan laboratuvar; müşteriler, endüstri ve akademi için 2015 yılında açılacak. Bu merkez, GE’nin; ABD, Birleşik Krallık, Çin ve İsveç’te biyofarmasötik müşterilerine yönelik eğitim ve teknoloji olanakları sunan küresel ağına eklenecek.

 

GE Sağlık Yaşam Bilimleri Teknoloji Laboratuvarı; firmanın ilaç keşfi, protein bilimi ve biyoişlem araştırmaları için sahip olduğu en yeni araçlar ve teknolojilere sahip olacak ve Türkiye biyofarmasötik ilaç sektörü için sunulan ileri teknik eğitim ve teknolojik değerlendirme olanaklarının yanı sıra üniversitelerin biyoteknoloji derslerinin farklı unsurları için de açık olacak. GE’nin Orta Doğu ve Rusya’da bulunan müşterileri yanında akademisyenler ve ilaç ve biyoteknoloji araştırmacıları da küçük ölçekli araştırma projeleri için laboratuvardan faydalanabilecekler.

 

Ar-Ge çalışmaları ve endüstriye çok büyük fayda

Türkiye, hem cihazların, hem de ilaçların yerel olarak üretilmesi sayesinde sağlık hizmeti sektörünün dönüşümünü kolaylaştırmayı planlıyor ve yerel ilaç üretiminin ülke tüketiminin yüzde 60’ını karşılamasını hedefliyor. Türkiye yaşam bilimleri endüstrisi için yeni merkezlerin önemi vurgulayan Arven İlaç San. ve Tic. A.Ş. Biyoteknoloji Bölüm Yöneticisi Dr. İrem Yenice, “GE Sağlık Yaşam Bilimleri İstanbul Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı, Türkiye’nin biyoteknoloji alanındaki hedeflerine yönelik mükemmel bir taahhüt. Türkiye yürütülen Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra endüstri için de çok büyük fayda sağlayacak. Farklı bilim alanlarını birbirine bağlayan ve endüstriyel uygulamaların güçlendirilmesine katkı sağlayan laboratuvar, Türkiye’nin büyümesi ve inovasyon ortamının gelişmesi için önemli bir destek unsuru olabilir” dedi. GE Sağlık Yaşam Bilimleri Doğu ve Afrika Gelişen Pazarlar Genel Müdürü Myra Eskes: “İstanbul Teknoloji ve Eğitim Laboratuarı için yaptığımız yatırım, GE’nin hem Türkiye’de, hem de Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede yaşam bilimleri ve biyofarmasötik endüstrisinin gelişimini destekleme, biyolojik kökenli ilaç araştırmaları ve üretimi alanındaki akademik ve endüstriyel yatırımları tamamlama ve güçlendirme konularında sahip olduğu kararlılığın altını çiziyor.”

 

GE’nin Türkiye İnovasyon Merkezi

GE Türkiye İnovasyon Merkezi; farklı fikirlerin, insanların desteklendiği, beslendiği ve ülke genelindeki inovasyon ekosistemine bağlandığı, etkileşim içinde olunan bir yer olacak. İleri Üretim laboratuvarı, Endüstriyel İnternete derinlemesine bir bakış ve özel bir Yaşam Bilimleri laboratuvarı içerecek. Dünya genelinde insanlar arasında bağlantı kurulabilmesi için içerik ve kaynak sağlayacak olan merkez, güçlü biçimde “Endüstrinin Geleceği” yaklaşımına odaklanacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here