Türkiye’de ilk yapay omurilik diski üretildi

Yardımcı Doç. Dr. Deniz Erbulut ve Prof. Dr. Ali Fahir Özer tarafından geliştirilen yapay omurilik diski özel tasarımı sayesinde Türkiye’de 10.000 hastanın yardımına koşacak.

Yüksek teknolojinin saheadlineğlık ürünlerinde kullanımı her geçen gün artıyor. Türkiye’deki şirketler, bu alanlardaki çalışmalarını her geçen hızlandırırken dünyaya örnek olabilen yeniliklere imza atıyor. Buna son örneklerden biri %100’ü Türkiye’de üretilen yapay omurilik diski oldu.

İnsan bedenine uygun hareket kabiliyeti

Koç Holding ile Koç Üniversitesi ortaklığında kurulan Inventram’ın desteğini alan yapay omurilik diskinin en önemli özelliği omuriliğe yerleştirildikten sonra 360 derece dönme hareketi yapabilmesi. Böylece insan hareketlerine en uygun hareket kabiliyeti ve doğal esneklik sağlanıyor. Ürünün ABD’de satışa sunulması için çalışmalar sürüyor. 10 gram ağırlığındaki bu diskin fiyatı ise 3.750 ila 4.200 TL arasında değişiyor.

Bel fıtığı için çalışma

Diski geliştirenlerden Yardımcı Doç. Dr. Deniz Erbulut’un paylaştığı bilgilere göre piyasada bulunan birçok ürün iki veya üç parçadan oluşuyor ve bu da ameliyat esnasında parçaların birbirleri üzerinde yanlış yerleşme riskini doğuruyor. Ayrıca piyasada bulunan birçok disk, sadece kısıtlı hareketlenme sağlarken, bu yeni disk tüm yönlerde 10 derece eğim yapabiliyor. Ürün şu ana kadar 3 hastada kullanılmış durumda. Bu teknoloji her ne kadar omurilik için geliştirilmiş olsa da önümüzdeki dönemde vücudun farklı bölgelerinde de kullanılmasına hazırlanılıyor. Erbulut, şu anda bel fıtığı vakalarında bel bölgesinde kullanılmak üzere çalışmalara başladıklarını ifade ediyor.

Patent alındı

Türkiye’de üretilen ilk yapak omurilik diski satışa çıkmadan önce patentleri alındı. Inventram tarafından patenti alınan ürün uluslararası pazarlara sunuyor. Bugüne kadar sağlık ürünleri ve tıbbi implantlar (canlı dokulara yerleştirilen cansız maddeler) konusunda tamamen yurtdışına bağlı olan Türkiye’nin artık ileri teknoloji içeren bir implanti tamamen sıfırdan geliştirip üretir hale geldiğini ifade eden Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, Türkiye’nin bu sayede ülke olarak ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geçtiğini belirtti. Soysal, “Sadece ileri teknoloji içeren implantların, ki bunlara bazı yapay organlar da dahil, 2017 yılına gelindiğinde 23,5 milyar dolar değerinde küresel bir pazarı oluşturması bekleniyor. 2020 yılına gelindiğinde ise pazarın 40 milyar dolara yaklaşacağı öngörülüyor. Dünya nüfusunun yaşlanması, eklem rahatsızlıkları ve gelişmekte olan ülkelerin artan sağlık hizmetleriyle birlikte bu pazarın her yıl %15 seviyesinde büyümesi öngörülüyor. Pazarın %42’sini ABD temsil ediyor. Bizim de içinde bulunduğumuz ileri teknoloji implant pazarı sadece ABD’de 100 milyon dolarlık hacme ulaştı” dedi.

40 yatırımcı sırada

Ürünü ABD’de de satışa çıkarmaya hazırlandıklarını belirten Soysal, şu ana kadar 40 yatırımcıyla görüştüklerini ve bu yatırımcıların 12’sinin ciddi olduğunu belirtti. Ayrıca Soysal, Türkiye’nin yüz nakli ve göz hastalıkları konusunda dünyanın önde gelen sağlık turizmi ülkelerinden biri olmaya yolunda ilerlediğini dile getiren Soysal, şunları söyledi: “Bugün yaklaşık 500 bin civarında yabancı Türkiye’ye sağlık hizmeti almaya geliyor ve 2,5 milyar dolar döviz bırakıyor. Türkiye sahip olduğu altyapı ve insan gücüyle bunun en az 5 katını hak ediyor. Sağlık bakanlığının hedefi 2018 sonu itibarıyla 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de ağırlayarak sağlık turizminden elde edilecek geliri 9-10 milyar dolara çıkartmak ve  2023’te de 20-25 milyar dolar gelir elde etmek. Katma değere sahip olan yapay omurilik diski gibi ürünlerle bu rakamı arttırmayı hedefliyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here